Sensacyjne wieści dotarły dzisiaj do nas z World Athletics. Światowa federacja lekkoatletyczna podjęła decyzję o dołączeniu do kalendarza Diamentowej Ligi Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej! Decyzja ma skutek natychmiastowy, a więc Stadion Śląski ugości elitarne zawody jeszcze w 2022 roku.

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej od lat był najważniejszą obok mistrzostw kraju imprezą lekkoatletyczną odbywającą się w Polsce. Wspomniane zawody są jednymi z najważniejszych na świecie w kategorii zawodów niemistrzowskich, czego dowodem jest ich coroczna wspinaczka w rankingach World Athletics. Marzenie o Diamentowej Lidze wypowiadane było nad Wisłą coraz głośniej w ostatnich miesiącach, ale oficjalnie nikt do ostatniej chwili nie przyznał, że Stadion Śląski rozpoczął starania o wejście do tego elitarnego grona. Teraz ono się spełnia!

Zawody z cyklu Diamentowej Ligi po raz pierwszy w historii odbędą się jeszcze w tym roku, a mianowicie w sobotę 6 sierpnia. Tą datę wszyscy fani Królowej Sportu muszą koniecznie zakreślić w kalendarzu grubymi markerami! To będzie święto lekkoatletyki na najwyższym poziomie, tuż po lipcowych Mistrzostwach Świata w Eugene, a to wszystko odbędzie się na polskiej ziemi. Pierwotnie w kalendarzu planowane były dwa mityngi w Chinach (30 lipca i 6 sierpnia) , lecz z uwagi na sytuację pandemiczną, jaka tam panuje, zawody zostaną zastąpione przez Chorzów właśnie 6 sierpnia. Oczekuje się, że Chiny wrócą do kalendarza w 2023 roku, lecz są to tylko wstępne przypuszczenia. Jeżeli organizacyjnie na Stadionie Śląskim wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, czego możemy być niemal pewni, to Diamentowa Liga w Polsce może pozostać na stałe w lekkoatletycznym kalendarzu.

W historii naszego kraju na otwartym stadionie nie było jeszcze tak prestiżowego wydarzenia. Do tych najważniejszych można zaliczyć oczywiście Mistrzostwa Świata w 2014 roku, które odbywały się w hali w Sopocie. Na Śląsk na początku sierpnia zjedzie absolutna światowa czołówka. W dodatku memoriał będzie miał miejsce niecałe dwa tygodnie po mistrzostwach świata w Eugene, czyli zawodnicy będą w szczytowej formie. To oznacza, że niebieski tartan w „Kotle Czarownic” może zobaczyć rekord świata. Dla czołowych lekkoatletów spoza Europy będzie to zapewne pierwszy start po lipcowej imprezie mistrzowskiej w Stanach Zjednoczonych, a dla wielu Europejczyków ostatni sprawdzian przed sierpniowymi Mistrzostwami Europy w Monachium.

To nadal brzmi, jak sen, ale to się dzieje naprawdę! Tego lata w świecie Królowej Sportu będzie działo się wiele, a najważniejszymi wydarzeniami dla polskich kibiców będą niewątpliwie Mistrzostwa Świata w Oregonie (15-24 lipca) , Mistrzostwa Europy w Monachium (11-22 sierpnia) i Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej w ramach Diamentowej Ligi (6 sierpnia). Zapisujemy daty w kalendarzu i odliczamy!

Mateusz Olszyna

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.