Trzy konie należące do królowej Elżbiety wystartowały trzeciego dnia festiwalu Royal Ascot. Dwa z nich, prowadzone przez Frankie’ego Dettoriego, zajęły drugie miejsca w swoich gonitwach. Wydarzeniem dnia był jednak Ascot Gold Cup.

Czwartek na torze w Ascot rozpoczynał się spokojnie – od gonitw niższej rangi. Dużo kontrowersji jednak przyniosła pierwsza z nich – Norfolk Stakes dla dwulatków na dystansie 5 furlongów. Na ostatnim furlongu na czoło przedarł się The Ridler, po czym zaczął zabiegać drogę reszcie stawki. Pomimo to stewardzi nie zdecydowali się odebrać zwycięstwa ogierowi, a konsekwencje wyciągnęli dopiero kilka godzin później wobec dżokeja – Paul Hanagan został ukarany 10-dniowym zawieszeniem.

Kolejnych emocji dostarczyła gonitwa handikapowa o Nagrodę Króla Jerzego V na dystansie półtorej mili z udziałem wyłącznie koni trzyletnich. Główne role odegrały w niej konie stajni Godolphin – Franz Strauss poprowadził stawkę, a na 2,5 furlonga przed celownikiem zmienił go Secret State. Długi finisz okazał się skuteczny, chociaż wyzwanie podjął Israr, a na ostatnich metrach liderowi zagroził Deauville Legend, przegrywając jednak o łeb.

Taki sam dystans do przebiegnięcia miały klacze podczas Ribblesdale Stakes. Start najlepiej przyjęła Mystic Wells, jednak na trzy furlongi przed metą, mając siedem długości przewagi, zaczęła słabnąć, co wykorzystała spokojna do tej pory reszta stawki. Walka o zwycięstwo pomiędzy Magical Lagoon a Sea Silk Road rozstrzygnęła się na ostatnim furlongu – o pół długości wygrała Magical Lagoon.

Dwie i pół mili miały do przebiegnięcia konie startujące w Ascot Gold Cup – jednej z ikonicznych gonitw Royal Ascot. Faworyci szafowali siłami, trzymając się końca stawki przez większość dystansu. Na finiszową prostą konie wbiegły ławą – od pola atakowali Kyprios i Mojo Stars, zamykając do spółki z Princess Zoe wielką gwiazdę ostatnich lat, Stradivariusa. Frankie Dettori musiał przełożyć konia na drugą stronę toru, przez co zgubił moment, w którym finisz rozpoczęli Kyprios i Mojo Stars. Ostatecznie Kyprios wygrał o pół długości przed Mojo Stars, a rozpoczynający z opóźnieniem finisz Stradivarius zajął trzecie miejsce, tracąc 1 i 1/4 długości do triumfatora.

Kolejna gonitwa rozgrywana była na dystansie mili – była to handikapowa Britannia Stakes, z udziałem faworyta królowej Elżbiety II, Sagi. Ponownie Frankie Dettori przespał moment, w którym należało posłać konia do finiszu, jednak na ostatnim furlongu zmniejszył rozmiary porażki z Thesisem z trzech długości do łba. W walce dwóch legendarnych dżokejów z drugiego z rzędu zwycięstwa cieszyć się mógł natomiast Ryan Moore.

Kolejnego konia monarchini Frankie Dettori dosiadał w następnej gonitwie, rozgrywanej na 10 furlongów Hampton Court Stakes. Tym razem utytułowany dżokej rozpoczął finisz na Reach For The Moon już na dwa furlongi przed celownikiem, przechodząc jednak tylko na chwilę przed prowadzącego od startu Claymore’a. Francuskiej hodowli ogier skontrował jednak i o 1 i 3/4 długości pozbawił Elżbietę II 25. zwycięstwa na Royal Ascot.

Trzeci dzień festiwalu zakończył 7-furlongowy handikap o Nagrodę Pałacu Buckingham. Również i w tej gonitwie Jej Królewska Mość wystawiła swojego konia – Tacticala dosiadał tym razem Ryan Moore. Ten ogier nie odegrał jednak większej roli, za to na ostatnim furlongu Inver Park skutecznie odpowiedział na przyspieszenie Ropey Guesta i znalazł się w celowniku o całą długość przed nim.

W piątek rozegrane zostaną dwie gonitwy zaliczane do British Champions Series. W sprinterskiej Commonwealth Cup zobaczymy trzyletnie konie, natomiast w rozgrywanej na „starej mili” Coronation Stakes zaprezentują się wyłącznie klacze rocznika derbowego – w tym m.in. zwyciężczyni Nagrody 1000 Gwinei Cachet oraz niepokonana przed rokiem jako dwulatka, ale rozpoczynająca dopiero sezon 2022 Inspiral.

Przedostatniego dnia festiwalu zobaczymy trzy konie należące do królowej. W handikapowej gonitwie o Nagrodę Księcia Edynburga na dystansie półtorej mili pobiegnie Just Fine, który przed rokiem zajął 10. miejsce w Nagrodzie Króla Jerzego V. W Sandringham Stakes – handikapowej gonitwie milerskiej dla trzyletnich klaczy – zaprezentuje się Discretion, która wygrała swoje ostatnie dwie gonitwy, jednak znacznie niższej rangi. Dzień zakończy Nagroda Pałacu Holyrood, również gonitwa handikapowa, rozgrywana na sprinterskim dystansie 5 furlongów. W niej królowa trzymać kciuki będzie za urodzonego we Francji Spring is Sprung – również i ten wałach nie ma wielkiego doświadczenia w tak uznanych gonitwach (przed rokiem był 23. w Nagrodzie Zamku Windsor). Pozostałe dwie piątkowe gonitwy to Albany Stakes (gonitwa grupy 3 dla dwulatków na 6 furlongów) oraz Nagroda Króla Edwarda VII (gonitwa grupy 2 dla trzyletnich ogierów na półtorej mili).

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: materiały prasowe Royal Ascot

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.