Pierwsze w tym sezonie derby Łodzi między ŁKS Commerceconem i Grotem Budowlanymi zakończyły się pomyślnie dla 5. drużyny ostatniego sezonu. Podopieczne Błażeja Kryształowicza wygrały mecz 1-3 i dzięki temu zwycięstwu, z dwunastoma punktami wskoczyły na trzecie miejsce w tabeli TAURON ligi.

Na początku pierwszej partii mogliśmy oglądać dosyć długie i wyrównane akcje. Po stronie ŁKS-u punktowała Katarzyna Zaroślińska-Król, w drużynie Budowlanych Łódź wyróżniały się Veronica Jones-Perry i Monika Fedusio. Na dłuższym dystansie seta na prowadzeniu ciągle były siatkarki Budowlanych Łódź. Utrzymywały dystans dwóch lub trzech punktów nad swoimi rywalkami (14-16, 14-17, 17-20). W końcówce seta, po bloku Julii Nowickiej Budowlani Łódź miały już pięć punktów przewagi (17-22). Taka przewaga utrzymała się do końca i po błędzie w zagrywce Klaudii Alagierskiej na prowadzenie wyszły siatkarki Błażeja Kryształowica (20-25).

Zawodniczki ŁKS-u otrząsnęły się po nieudanym starcie w tym meczu i na drugiego seta wyszły z czystą głową. Miało to swój efekt, bo rozpoczęły od prowadzenia 6-2. Budowlane nie mogły skończyć ataku, a siatkę skutecznie murowała nominalna przyjmująca Anna Kalandadze, która z przymusu musiała wystąpić w tym meczu jako środkowa. Problemy zwyciężczyń pierwszej partii zaczęły narastać. Miały problemy z przyjęciem zagrywki i ze skończeniem ataku. Liderkami ŁKS-u były Zaroślińska-Król i Katarina Lazović. Brązowe medalistki poprzedniego sezonu zaczęły powiększać swoją przewagę (8-3, 11-5, 16-7). Przy stanie 17-9 wszystko wskazywało na to, że wygrana ŁKS-u przyjdzie w tym secie bardzo łatwo. Jednak siatkarki Grotu Budowlanych Łódź przy zagrywce Kornelii Moskwy zdobyły aż 9 punktów z rzędu i wyszły na prowadzenie 17-18. 24-letnia środkowa posyłała trudne do przyjęcia zagrywki. ŁKS nie mógł swobodnie wyprowadzić akcji, rywalki często kontrowały i blokowały. Od stanu 17-18 rozgorzała walka punkt za punkt. W szeregach ŁKS-u piłki kończyła Lazovic, a po drugiej stronie boiska skutecznie atakowały Fedusio oraz Zuzanna Górecka. Ostatnie dwa punkty należały do siatkarek Giuseppe Cuccariniego – piłkę setową blokiem zapewniła Zaroślińska-Król. Chwilę później, Klaudia Alagierska zakończyła seta skuteczną zagrywką.

W drugim secie drużyna Grotu Budowlani Łódź pokazała charakter i pokazała, że na spokojnie może walczyć o trzy punkty w tym meczu. Trzecią partię rozpoczęły skutecznie (0-3), jednak chwilę później tablica wyników pokazywała rezultat 5-5, a potem 8-5 dla ŁKS-u. Budowlane nie dały za wygraną i szybko odrobiły stratę i znowu byliśmy świadkami wyrównanej gry. Przy stanie 13-13 drużyna ŁKS-u popełniła trzy błędy, co dało prowadzenie Budowlanym (13-16). Taka przewaga utrzymywała się praktycznie do końca seta. Budowlane zdołały ją jeszcze powiększyć – przy stanie 17-20 zdobyły jeszcze cztery punkty z rzędu i zapewniły sobie piłkę setową. Prowadzenie w tym meczu zapewniła skutecznym atakiem Monika Fedusio (18-25).

Rozkręcające się siatkarki Budowlanych szybko osiągnęły przewagę w czwartym secie (2-5). W ataku prym wiodło trio Fedusio, Jones-Perry i Górecka. Ponownie Budowlane trzymały rywalki na dystansie trzech punktów (4-7, 5-8). Skuteczne akcje Katariny Lazovic i Katarzyny Zaroślińskiej-Król dały sygnał do odrabiania strat (7-8, 8-9) i udało im się. Po ataku Serbki ŁKS doprowadził do remisu 11-11, lecz nie na długo. Dobry blok i atak Moskwy oraz wykorzystana kontra przez Jones-Perry dały wynik 11-14 dla Budowlanych. Przewaga utrzymywała się (12-15, 13-16, 14-18, 15-20) i do końca seta nie zmalała. Mecz skutecznym blokiem zakończyła Kornelia Moskwa (20-25)

Siatkarki Grotu Budowlanych Łódź były lepsze od swoich rywalek w trzech najważniejszych elementach – ataku (44% do 38%), przyjęciu (63% do 46% pozytywnego przyjęcia) oraz bloku (14 do 10). Popełniały również mniej błędów w zagrywce i stwarzały sobie więcej okazji do kontrataków.

ŁKS Commercecon Łódź 1-3 Grot Budowlani Łódź

MVP: Veronica Jones-Perry

ŁKS Commercecon ŁódźBritt Bongaerts (4), Katarzyna Zaroślińska-Król (18), Katarina Lazovic (13), Aleksandra Wójcik (8), Klaudia Alagierska (10), Anna Kalandadze (11), Krystyna Strasz (libero) oraz Oliwia Laszczyk, Joanna Pacak

Grot Budowlani Łódź: Julia Nowicka (5), Veronica Jones-Perry (18), Monika Fedusio (14), Paulina Damaske (8), Małgorzata Lisiak (6), Anna Lewandowska (5), Maria Stenzel (libero) oraz Zuzanna Górecka (11), Justyna Kędziora, Kornelia Moskwa (7)

Źródło: tauronliga.pl

Autor: Janusz Siennicki