Dwa turnieje curlingowe rozgrywane będą od piątku w hali Curling Łódź. Poznamy rozstrzygnięcia w 1. Polskiej Lidze Curlingu mężczyzn i kobiet, natomiast Turniej o Puchar PFKC wyłoni reprezentację na mistrzostwa świata w curlingu na wózkach par mieszanych.

W 1. PLC mężczyzn bierze udział 8 zespołów (KSW Kuśka, KKC Marek, ŚKC Beck, POS Światkowski, TKC Jakubowski, KKC Kawecki, MCC Stolarek, POS Bartczak T.), które walczą o awans do baraży (dwie drużyny). W barażach o awans wyższej klasy rozgrywkowej powalczą z 4. i 5. drużyną Ekstraligi. Dodatkowo zwycięzca ligi otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 PLN. Drużyny z miejsc 3-6 zapewnią sobie utrzymanie, drużyna na pozycji 7. zagra w barażu, a ostatnia drużyna spadnie do 2. PLC.

Aktualnie na czele tabeli są aż cztery drużyny z 6 punktami: KSW Kuśka, KKC Marek, ŚKC Beck, POS Światkowski – to właśnie w tym gronie upatrywani są faworyci do wygrania ligi, ale kolejni w tabeli TKC Jakubowski (5 pkt.) i KKC Kawecki (4 pkt.) mogą jeszcze namieszać. Na ostatnim miejscu, jeszcze bez punktów, znajdują się reprezentanci drużyny POS Bartczak T. Każda z drużyn ma jednak do rozegrania jeszcze 4 mecze, więc wiele scenariuszy jeszcze jest możliwych.

Rozgrywki 1. PLC kobiet dopiero wystartują dnia 19.01.2023 r. – wiąże się to ze stosunkowo małą liczbą drużyn żeńskich, które zgłosiły się do rozgrywek PLC w tym sezonie – jedynie 9 (przy 28 męskich). W pierwszej lidze zagra 5 drużyn: POS Erdman, KKC Sikora, DKC Dąbrowska, POS Bartczak A. oraz ŁKSG Droździel. W systemie Round Robin (każdy z każdym), drużyny rozegrają po 4 spotkania i powalczą o awans do Ekstraligi i nagrodę w wysokości 1000 PLN.

Do zawodów curlerów z niepełnosprawnościami zgłosiły się cztery drużyny, ale ostatecznie do rywalizacji podejdą trzy: Kachel/Karaś (Culani Warszawa), Bodych/Waszek i Kozakiewicz/Gasik-Daszkowski (obydwie POS Łódź). W pierwszej fazie drużyny rozegrają mecze grupowe w systemie „każdy z każdym”, następnie zwycięzca grupy awansuje do finału, a drużyny z miejsc 2 i 3 powalczą w półfinale o prawo gry w najważniejszym meczu. Zwycięzca turnieju otrzyma puchar oraz uzyska prawo do reprezentowania naszego kraju na mistrzostwach świata, które odbędą się w marcu 2023 w Kanadzie.

Curling na wózkach par mieszanych jest stosunkowo nową odmianą curlingu. W Polsce będą to pierwsze w historii zawody w tej konkurencji. Zasady ustawienia kamieni (strażnik i kamień w domu na początku każdego enda) i punktowania są takie same jak w curlingu par mieszanych, ale podobnie jak w standardowej odmianie curlingu na wózkach – kamienie wypuszczane są z extenderów (kij z odpowiednią końcówką do nadawania rotacji) oraz nie ma szczotkowania.

Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny, zapraszamy do hali Curling Łódź przy ul. Śnieżnej 10. Harmonogram meczów oraz wyniki na żywo można znaleźć na portalu curlingevent.com.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.