W Bischofshofen zakończy się 71. Turniej Czterech Skoczni. Dziś ostatnie kwalifikacje, jutro decydujący konkurs. 

Skocznia im. Paula Ausserleitnera tradycyjnie jest ostatnim przystankiem na trasie Turnieju Czterech Skoczni. To tutaj najlepsi odbierają Złotego Orła. Dużą skocznie w  Bischofschofen otwarto w 1947 roku. Po kilku modernizacjach aktualnie punkt K wynosi 125 metrów, jej rozmiar to 142 metry. Rekordzistą jest Dawid Kubacki, który 06.01.2019 poszybował na odległość 145 metrów. Obiekt w Bischofshofen jest w pełni naturalny, wyróżnia się bardzo płaskim i długim najazdem. Najwięcej bo trzykrotnie w Święto Trzech Króli triumfowali: Janne Ahonen, Jens Weissflog i Kamil Stoch. 

Rok temu na skoczni im. Paula Ausserleitnera odbyły się dwa konkursy w ramach Turnieju Czterech Skoczni, jeden dodatkowy w zastępstwie za zawody w Innsbrucku. Także tuż po turnieju rozegrano jeszcze konkurs drużynowy i indywidualny w ramach Pucharu Świata. W 2022 roku zawodnicy aż czterokrotnie mierzyli się w tym austriackim mieście o pucharowe punkty, raz był to konkurs drużynowy. Wygrywali w tych zawodach: Ryoyu Kobayashi, Marius Lindvik i Daniel Huber a drużynowo reprezentacja Austrii. 

Polacy pięciokrotnie okazywali się najlepsi na skoczni im. Paula Ausserleitnera. Trzykrotnie dokonywał tego Kamil Stoch, po razie Adam Małysz i Dawid Kubacki. Dwaj ostatni stawali również raz na drugim stopniu podium. Dwukrotnie na trzecim miejscu był jeszcze Piotr Fijas, a raz Piotr Żyła.  

Na liście startowej kwalifikacji znajdują się nazwiska 65 zawodników z szesnastu reprezentacji narodowych. Na belce startowej zasiądzie sześciu Polaków – Jan Habdas, Stefan Hula, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Przed decydującymi zawodami Halvor Egner Granerud ma 23,3 punktu przewagi nad Dawidem Kubackim. Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek, a tuż za nim plasują się kolejni Polacy – czwarty Piotr Żyła oraz piąty Kamil Stoch.

Dziś o 16:30 ostatnie kwalifikacje w ramach 71. Turnieju Czterech Skoczni, wcześniej od 14:15 skoki treningowe. Jutro w Święto Trzech Króli tradycyjnie decydujący konkurs tej imprezy. Początek również o 16:30. Zapraszamy na relację do Radio GOL. 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa i pasjonat sportu. Zakochany w hiszpańskim futbolu od rywalizacji Messi vs Ronaldo w La Liga. Tworząc artykuły popijam yerba mate.