Iga Świątek
Iga Świątek / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Carine06

Obchodząca dziś 20. urodziny Iga Świątek pokonała swoją przyjaciółkę, Słowenkę Kaję Juvan 2:0 (6-0, 7-5) i awansowała do drugiej rundy tenisowego French Open. Polka broni tytułu wywalczonego przed rokiem.

Los chciał, że w pierwszej rundzie tenisowego French Open 2021 spotkały się dwie przyjaciółki – Iga Świątek (9. w rankingu WTA) trafiła na swoją bratnią duszę, Słowenkę Kaję Juvan (101. w rankingu WTA). Polka wygrała 2:0 (6-0, 7-5), sprawiając sobie miły prezent na 20. urodziny, ale zwycięstwo wcale nie przyszło łatwo. Rywalka szczególnie trudne warunki postawiła w drugim secie.

Premierowy set toczył się głównie pod dyktando Świątek. Polka triumfowała we wszystkich sześciu rozegranych gemach, dwukrotnie pokonując rywalkę do zera. Juvan dwa razy przegrała do 30, a raz, przy swoim serwisie, walczyła z Igą na przewagi. Gem otwarcia zakończył się z kolei wygraną Polki do 15. Cały pierwszy set trwał łącznie 26 minut.

W drugim działo się już o wiele więcej. Świętująca 20. urodziny Świątek wygrała swoje podanie do 30. Słowenka w sposób dość zaskakujący odegrała się do zera. W trzecim gemie warszawianka ponownie wyszła na prowadzenie, triumfując do 30, a następnie takim samym rezultatem przełamała Juvan i zrobiło się 3-1 dla Polki.

Piątego gema, na przewagi, wygrała starsza z zawodniczek. Słowenka zwyciężyła także w szóstej partii, przełamując Świątek, czym doprowadziła do stanu 3-3. Od tego momentu byliśmy świadkami wymiany „cios za cios”. Wygrane gemy obu pań przy swoim podaniu sprawiły, że na tablicy wyników zrobiło się 6-5 dla dzisiejszej jubilatki.

Dwunasta partia, najbardziej emocjonująca w całym meczu, także padła łupem Igi. Końcowe zwycięstwo przyniosła jej dopiero czwarta piłka meczowa. Warto dodać, że Juvan prowadziła już 40:15, a następnie miała przewagę po swojej stronie. Ostatecznie to Polka przełamała rywalkę i zakończyła drugiego seta po upływie godziny i jednej minuty.

Iga Świątek – Kaja Juvan 2:0 (6-0, 7-5)

Świeżo upieczona 20-latka w drugiej rundzie zmierzy się z Rebeccą Peterson. Szwedka zajmuje 60. miejsce w rankingu WTA. W pierwszej odsłonie turnieju 25-latka pokonała Amerykankę Shelby Rogers 2:1 (6-7[3], 7-6[8], 6-2). Teraz na jej drodze stanie turniejowa „ósemka”, czyli Iga Świątek. Spotkanie odbędzie się w środę, 2 czerwca.