Główni faworyci wygrywali podczas pierwszego dnia Royal Ascot 2022. Niewielkie nagrody wypłacano obstawiającym Nagrodę Królowej Anny oraz Nagrodę Pałacu Św. Jakuba. Rozczarowana występem swojego konia może być królowa Elżbieta, nieobecna we wtorek na torze w Ascot.

Pierwszego dnia rodzinę królewską w Ascot reprezentowali m.in. książę Karol z księżną Kamilą, a także najbardziej kojarząca się z hippiką członkini rodu Windsorów, księżniczka Anna. Rywalizację na torze rozpoczęła gonitwa o nagrodę jej imienniczki – królowej Anny, założycielki toru w Ascot. W gronie czteroletnich i starszych koni na dystansie mili najlepszy, zgodnie z oczekiwaniami, był Baaeed. W imponującym, spokojnym stylu wygrał ósmą gonitwę w swoim ósmym starcie.

Drugą gonitwą była Coventry Stakes – przeznaczona dla dwulatków na dystansie 6 furlongów. Dużym rozczarowaniem były czwarte miejsce Blackbeard i siódme Age of Kings, natomiast triumf odniósł Bradsell, który w swoim debiucie na torze w York trzy tygodnie temu o 9 długości odstawił rywali. Tym razem zwycięstwo odniósł w dużo lepszej stawce, ale również z pewną przewagą półtorej długości.

Fani monarchii brytyjskiej swoją uwagę kierowali na King’s Stands Stakes, w której startował należący do Elżbiety II King’s Lynn. Na dystansie pięciu furlongów nie zwrócił jednak na siebie uwagi niczym innym poza stajnią, zajmując miejsce siódme w stawce 16 koni. Fantastyczne zwycięstwo odniósł natomiast Nature Strip, australijskiej hodowli 8-letni wałach, który o 4,5 długości pokonał Twilight Calls, choć drugi w celowniku był Khadeem – wystartował on jednak zostawiając jeźdźca w maszynie startowej i jego wynik nie został zaliczony.

Największe emocje przyniosła gonitwa o Nagrodę Pałacu Św. Jakuba – rozgrywana na dystansie mili w gronie przedstawicieli wyłącznie rocznika derbowego. Faworytem gonitwy był Coroebus, triumfator Nagrody 2000 Gwinei w Newmarket. Od startu biegł w okolicach czwartego-piątego miejsca i pozwolił się zamknąć, jednak na dwa furlongi przed metą prowadzący go William Buick wykorzystał fakt, że osłabł Aikhal, spadając w stawce i otwierając przejście przy kanacie. Posyłając Coroebusa w mocny galop toczył jednak walkę do celownika, a kolejność na mecie rozstrzygała fotokomórka – faworyt wygrał przed Lusailem, My Prospero, Maljoomem i Mighty Ulisessem, gdzie wszystkie te konie zmieściły się w pół długości ciała (kolejno o łeb, krótki łeb, szyję i łeb).

Najdłuższą gonitwą pierwszego dnia była Ascot Stakes – handikapowa gonitwa na dystansie 2,5 mili. Ponad czterokilometrowy bieg najlepiej rozegrał Coltrane, na furlong przed celownikiem zamykając próbującego przedrzeć się przy kanacie Rock Eagle’a, a 100 m przed celownikiem odpierając atak od pola Bring On The Night i wygrywając o 3/4 długości przed tym wałachem. Z kolei na dystansie o połowę krótszym, w gonitwie Wolferton Stakes, również przeznaczonej dla koni czteroletnich i starszych, na dwa furlongi przed celownikiem Cadillac przyprowadził atak przy kanacie, ale polem dużo lepiej pobiegł Dubai Future, odstawiając rywala o trzy długości.

Pierwszy dzień Royal Ascot zakończyła handikapowa gonitwa średniodystansowa Copper Horse Stakes. Zwycięski atak przy kanacie zaprezentował na finiszowej prostej Get Shirty, chociaż Cleveland próbował poprawić na ostatnim furlongu, przegrywając jednak w celownik o 1 i 1/4 długości.

W środę głównym wydarzeniem będzie Nagroda Księcia Walii – jedyna środowa gonitwa zaliczana do British Champions Series. Na 10 furlongów w gronie koni czteroletnich i starszych zaprezentują się m.in. Lord North, który wygrał tę gonitwę dwa lata temu, a także Bay Bridge – niepokonany od ubiegłego roku, choć niebiegający w grupie 1. Drugiego dnia pobiegnie też kolejny koń należący do królowej Elżbiety II – w Queen’s Vase, gonitwie trzylatków na milę i sześć furlongów, wystartuje Perfect Alibi, który jednak nie jest zbyt wysoko liczony. Ponadto rozegrane zostaną Nagroda Królowej Marii (na 5 furlongów dla dwuletnich klaczy), Nagroda Księcia Cambridge (na milę dla klaczy czteroletnich i starszych – z udziałem m.in. Mother Earth, zeszłorocznej triumfatorki Nagrody 1000 Gwinei), Royal Hunt Cup (gonitwa handikapowa na milę dla koni trzyletnich i starszych), Nagroda Zamku Windsor (na 5 furlongów dla dwulatków) oraz Nagroda Pałacu Kensington (gonitwa handikapowa dla klaczy czteroletnich i starszych na „starą milę” – 7 furlongów i 213 jardów – pobiegnie w niej Dubai Love, zwyciężczyni 1000 Gwinei w Dubaju w 2020 roku).

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: materiały prasowe Royal Ascot

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.