Białorusinka Aryna Sabalenka zdobyła swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema pokonując Jelenę Rybakinę w finale Australian Open 2023.

24-letnia tenisistka z Białorusi zwyciężyła w pięknym stylu.4:6, 6:3, 6:4. Pierwszy set i samo wejście na kort nie należał do udanych dla późniejszej mistrzyni w Melbourne. Sabalenka pokazała siłę charakteru po przegranym secie i zaczął w końcu funkcjonować u niej serwis. Potrafiła w odpowiednim momencie przełamać Rybakinę. I to potwierdziła kluczowym secie i wysokiej jakości finał nie zawiódł.

Jak zauważono w angielskich mediach, Sabalenka nie mogła znieść oglądania zeszłorocznego Wimbledonu po tym, jak uniemożliwiono jej grę w wyniku zakazu nałożonego na rosyjskich i białoruskich zawodników. Aby oderwać myśli od turnieju, spędzała więcej czasu na siłowni, ale kluczem do jej sukcesu w Melbourne był zarówno umysł, jak i ciało.

– Myślę, że po tych wszystkich trudnych meczach jest jeszcze przyjemniej. Czuję się naprawdę szczęśliwa, że przegrałem te mecze, więc teraz mogę być inną zawodniczką i po prostu inną Aryną – stwierdziła Sabalenka. – Zjem wszystko, czego nie mogłem przez cały ten tydzień – śmiałą się później.