Zimowa aura, niska temperatura i silny wiatr, czyli inauguracja Pucharu Świata w dalekiej Finlandii. To już dziś do gry powróci stawka Pucharu Świata, oddając pierwsze skoki w sezonie 2023/2024.

Inauguracja Pucharu Świata w Kuusamo wydawać się może, że ma miejsce bardzo często, jednak w ostatnich dziesięciu latach tylko raz w sezonie 2016/2017 zainaugurowali sezon Pucharu Świata, a więc siedem lat temu. Dzisiaj już po raz 12 w historii Pucharu Świata będą mieli zaszczyt zainaugurować sezon, co jest najlepszym wynikiem z pośród wszystkich innych skoczni. Rukatunturi (HS 142), czyli skocznia położona daleko na północ Finlandii, przyzwyczaiła nas w ostatnich latach do bardzo dalekich skoków, gdzie w ostatnich kilku latach bardzo często rekord obiektu ulegał zmianie. Obecnie oficjalny rekord skoczni należy do Norwega Halvora Egnera Graneruda, którego ustanowił w zeszłym roku, szykując, aż na 150,5 metra, bijąc tym samym dotychczasowy rekord, wynoszący 147,5 metra. 

Od 1996 roku w Ruce zaplanowanych było, aż 39 konkursów, gdzie siedem z nich to konkursy drużynowe, natomiast konkursów indywidualnych w sumie było 32. Na skoczni w Finlandii najczęściej wygrywał Simon Ammann oraz Ryoyu Kobayashi, którzy po trzy razy stawali tam najwyższym stopniu podium. Dla Reprezentantów Polski ta skocznia to bardzo ciężki kaliber, bo do tej pory nie odnieśli żadnego zwycięstwa na ten skoczni, nawet Adam Małysz, czy Kamil Stoch w swoich najlepszych latach. Dla optymizmu, warto przypomnieć, iż dziesięciokrotnie stawali na podium, za sprawą Adama Małysza, Kamila Stocha, Piotra Żyły, czy Dawida Kubackiego. 

Wielu z was zapewne najbardziej interesują poczynania Reprezentantów Polski, którzy już dziś rozpoczną drugi sezon pod wodzą trenera Thomasa Turnbichlera. Kibice skoków narciarskich, jak co sezon mają wielkie oczekiwania w stosunku do naszych kadrowiczów i tym razem nie było inaczej, po dobrym okresie przygotowawczym i przyzwoitym lecie, mają prawo oczekiwać kolejnej znakomitej kampanii w Pucharze Świata. Liderem naszym orłów, tak jak to było w poprzednim sezonie będzie Dawid Kubacki, który został Mistrzem Polski i zdecydowanie prezentował najwyższy poziom z pośród pozostałej grupy zawodników. Oprócz Dawida w Ruce wystąpią jeszcze Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek. Warto wspomnieć, iż od nowego sezonu nastąpiła zmiana przepisów, dzięki czemu w każdym konkursie będziemy mogli wystawić maksymalnie pięciu zawodników (do tamtego sezonu sześciu) lub sześciu (wcześniej siedmiu) po wywalczeniu dodatkowego miejsca w Pucharze Kontynentalnym. 

Ruka zawsze kojarzyć się może z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi, które co roku mocno utrudniają przeprowadzenie zawodów, a czasem uniemożliwiając skakanie. W tym roku prognozy też nie są obiecujące, co może po skutkować dużymi przerwami w trakcie kwalifikacji, a może ich odwołanie i przeniesienie na jutrzejszy, dzień. Jako kibice musimy wierzyć, że złe prognozy pogody nie ziszczą się i w pełni będziemy mogli się emocjonować początkiem Pucharu Świata. 

Program zawodów na ten weekend jest już znany od dobrych kilku tygodni i przedstawia się on w następujący sposób:

Piątek:

14:00 – Oficjalny trening 

16:00 – Kwalifikacje

Sobota:

14:45 – Seria Próbna 

16:15 – Konkurs Indywidualny

Niedziela:

14:50 – Kwalifikacje

16:15 – Konkurs Indywidualny

W dzisiejszych kwalifikacjach do sobotniego konkursu indywidualnego na starcie pojawi się 58 zawodników z 15 państw, co będzie stosunkowo średnim wynikiem, patrząc na inauguracyjne kwalifikacje. Początek kwalifikacji o 16:00

Dominik Ochab

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.