Jacek Bogdański i Mateusz Rękas | fot. Marcus King (FAI)
Jacek Bogdański i Mateusz Rękas | fot. Marcus King (FAI)

19 sierpnia zainaugurowano Puchar Gordona Bennetta. Przez centrum Torunia przeszła parada, w której udział wzięło 15 załóg z sześciu państw.

Po 85 latach do Polski wróciły najbardziej prestiżowe zawody balonowe na świecie. Rozpoczęcie rywalizacji planowane jest na sobotę lub niedzielę – w zależności od warunków atmosferycznych.

Jerzy Makula, Prezes Aeroklubu Polskiego stwierdził, że organizacja tak imponującego wydarzenia jest dla niego zaszczytem:

Gościmy w naszym kraju najlepszych pilotów balonowych na świecie. W zawodach wystartują zawodnicy z Austrii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, USA i oczywiście z Polski. Te piętnaście załóg to prawdziwa elita.

Przewidziano oficjalną galę w Pałacu Dąmbskich, otwierającą Puchar Gordona Bennetta. Zanim jednak do tego doszło wszystkie drużyny spotkały się na Rynku Nowomiejskim. Ważnym elementem tego wydarzenia było „złożenie przysięgi rywalizacji w duchu fair play”. Wyciągnięto także na masz flagę mistrzostw. Następnie odbyła się parada przez zabytkowe centrum Torunia. W Pałacu odbyło się losowanie kolejności startowej.

Wypowiedzi na temat zawodów balonowych udzielił także Piotr Całbecki, Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Podkreślił, że rozmowy z prezesem Aeroklubu Polskiego były konkretne:

Bodaj w kwietniu zdecydowaliśmy, że będziemy gościli to wspaniałe wydarzenie w naszym regionie. Jerzy Makula wiedział o tradycji organizowania fiesty balonowej 7 czerwca w ramach święta województwa. Powiedział, że jeżeli jesteśmy tak szaleni i kochamy baloniarstwo, to powinniśmy zorganizować właśnie Puchar Bennetta. Podjęliśmy wyzwanie.

A wieczorem, ponad 40 balonów wzbiło się nad Toruńskie niebo! Taki widok jest nie do zapomnienia.

Dzisiaj natomiast, 20 sierpnia od samego rana ponownie mogliśmy podziwiać starty balonowe. Między godziną 16 a 22 przewidziane były piknikowe atrakcje dla wszystkich, m.in.: warsztaty modelarskie czy pokazy samochodów zabytkowych.

Niestety, pogoda nie była zadowalająca, jednak nie zniechęciło to widzów, by poczekać do godziny 20/21 i móc zobaczyć Fiestę Balonową grupy lotniczej ROLESKI (replik balonu Braci Montgolfier).

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.