Środa podczas Roland Garros 2022 dla polskich kibiców oznaczała, aż pięć meczów deblowych z udziałem naszych reprezentantów oraz potyczkę singlową Magdy Linette. Na głównych kortach w tarapatach znaleźli się niektórzy faworyci, a jedna faworytka pożegnała się z turniejem. Zapraszam na podsumowanie.

Nieudany mecz Magdy Linette

Mimo zwycięstwa nad Tunezyjką Ons Jabeur, Magda Linette nie była uznawana za faworytkę w starciu z Włoszką Martiną Trevisan. Trevisan zwyciężyła w Rabacie, turnieju poprzedzającym paryską imprezę. Po Włoszce widać było pewność siebie podczas całego spotkania. Linette nie zagrała tak dobrego meczu, jak w niedzielę i była momentami bezradna. Trevisan wygrała 6:3,6:2 i zanotowała siódme zwycięstwo z rzędu. Włoszka w tej formie może powtórzyć swój wynik z 2020 roku, gdy dotarła w Paryżu do ćwierćfinału.

Kolejne odpadnięcia czołowych tenisistek

Z turniejem pożegnały się także dwie zawodniczki, które były wymieniane w szerokim gronie możliwych finalistek. Emma Ruducanu przegrała z Aliaksandrą Sosnowicz 6:3,1:6,1:6. Karolina Muchova wyrzuciła z turnieju „czwórkę” Marię Sakkari, wygrywając po dwóch tiebreakach 7:6(5),7:6(4). Odpadła za to inna Czeszka Petra Kvitova, lepsza od niej okazała się Australijka Daria Saville 6:4,6:2. Na korcie Philippe-Chartier do trzeciej rundy awansowały Angelique Kerber i Belinda Bencić. Niemka pokonała Francuzkę Jacquemot 6:1,7:6(2), a Szwajcarka uporała się z Kanadyjką Andreescu 6:2,6:4. Do trzeciej rundy awansowały w środę także m.in. Gauff, Azarenka, Anisimova, Fernandez i Teichmann.

Trzy pięciosetowe maratony

W męskim turnieju niektórzy faworyci mieli niespodziewane problemy. Alexander Zverev przegrywał z Sebastianem Baezem 0:2 w setach. Argentyńczyk grał koncertowo, a Niemiec nie mógł wskoczyć na swój optymalny poziom. Trzeci i czwarty set to już absolutna dominacja numeru trzy tego turnieju. Decydująca partia była najbardziej zaciętą częścią tego spotkania. Baez miał piłkę meczową przy stanie 5:4, ale serwisie Zvereva. W następnym gemie to właśnie Niemiec przełamał i później dokończył dzieła wygrywając 2:6,4:6,6:1,6:2,7:5. Piłki meczowej również musiał bronić rozstawiony z numerem szóstym, Carlos Alcaraz w pojedynku ze swoim rodakiem Albertem Ramosem-Vinolasem. Pierwszy set nie zapowiadał tak dramatycznego starcia, Alcaraz wygrał 6:1. Następne cztery partie to już walka niemal punkt za punkt. Drugiego seta po emocjonującym tiebreaku 9-7 wygrał Ramos-Vinolas. Podobnie trzeci set padł łupem starszego z Hiszpanów 7:5. W czwartej partii Ramos-Vinolas serwował przy stanie 5:4 i miał piłkę meczową, której nie wykorzystał, a set wygrał Alcaraz po tiebreaku. W decydującym secie Ramos-Vinolas prowadził 3:0, ale stracił tą przewagę, przy stanie 4:4 przegrał serwis i Alcaraz zakończył mecz własnym gemem serwisowym odnosząc zwycięstwo 6:1,6:7(7),5:7,7:6(2),6:4. Również pięciu setów potrzebował Diego Schwartman, aby wyeliminować Hiszpana Jaume Munara.

Nadal i Djokovic bezbłędni

Bez problemów do trzeciej rundy awansowali Novak Djokovic i Rafael Nadal. Lider rankingu poradził sobie ze Słowakiem Alexem Molcanem 6:2,6:3,7:6(4). Trzynastokrotny triumfator tego turnieju odprawił w sesji wieczornej Francuza Corentina Mouteta 6:3,6:1,6:4 i odniósł zwycięstwo numer trzysta w turniejach wielkoszlemowych. Dalej w Roland Garros 2022 zagrają także rozstawieni: Korda, Isner, Dimitrov, Auger-Aliassime, Norrie, Van De Zandschulp, Chaczanow. Z imprezą pożegnał się rozstawiony z numerem trzynaście, Taylor Fritz.

Polskie mecze deblowe

Byliśmy świadkami aż pięciu pojedynków deblowych z udziałem biało-czerwonych. Łukasz Kubot i Roger-Vasselin odprawili parę Kudla/Ruusuvouri 6:4,6:2. Wygrała także Alicja Rosolska, która wraz z Routliffe pokonały duet Melichar-Martinez/Perez 6:2,7:5. Swój udział w grze deblowej na pierwszej rundzie zakończyły: Katarzyna Kawa, Katarzyna Piter oraz Kamil Majchrzak.

Zapowiedź czwartku

W czwartek polscy kibice oczekiwać będą na mecze singlowe Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Liderka rankingu WTA zagra z Amerykanką Alison Riske. To spotkanie zaplanowano jako trzecie od 11:00 na korcie Suzanne-Lenglen. Również jako trzeci wyjdzie na kort nr. 14 Hubert Hurkacz, który zmierzy się z Włochem Marco Cecchinato. Drugą rundę gry podwójnej w czwartek rozegrają Łukasz Kubot i Jan Zieliński. Kubot w parze z Roger-Vasselinem podejmą o 11.00 duet Matos/Vega Hernandez a Zieliński i Nys zagrają o 12.30 z intrygującą dwójką Paire/Ramos-Vinolas. Po tym spotkaniu wyjdą na kort Linette i Pera, aby zmierzyć się w pierwszej rundzie z parą Kostyuk/Ruse. To będzie kolejny dzień pełen wielu pojedynków na kortach Rolanda Garrosa.