Słoweniec Timi Zajc okazał się najlepszy podczas niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Oberstdorfie. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła! Podium uzupełnił wczorajszy zwycięzca Stefan Kraft. W finale oglądaliśmy czterech Polaków.

Pierwsza seria była bardzo wyrównana, a różnice w czołówce były minimalne jak na tak ogromny obiekt. Pierwsza “dziesiątka” zmieściła się w dziesięciu punktach. Timi Zajc, który wygrał po pierwszej serii był siódmy. 232 metry w finałowej próbie było drugim najdłuższym skokiem i pozwoliło Słoweńcowi odnieść drugą wygraną w karierze. Co ciekawe, poprzednia wygrana miała miejsca na tym samym obiekcie w 2019 roku. Na drugim miejscu zawody ukończył Piotr Żyła! Polak prowadził po pierwszej serii, w której uzyskał 218,5 metra. Finałowa próba na odległość 221 metrów pozwoliła wiślaninowi osiągnąć drugie podium w tym sezonie. Trzecie miejsce należało do Stefana Krafta, który latał na odległość 212 i 222,5 metra.

Tuż za podium znalazł się Żiga Jelar (208,5 m; 233,5 m). Do Krafta zabrakło mu 2,3 pkt. Już ponad dziesięciopunktową stratę zanotował piąty Johann Andre Forfang (220 m; 221 m). Szóste miejsce wywalczył lider Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi (217 m; 209,5 m). Siódme miejsce to pozycja wywalczona przez kolejnego reprezentanta Polski, Dawida Kubackiego (221 m; 206,5 m). Za nim znalazł się Fin Eetu Nousiainen (216 m; 201,5 m), dla którego to najlepszy wynik w karierze. “Dziesiątkę” zamknęli reprezentanci gospodarzy, Karl Geiger (214 m; 203 m) i Markus Eisenbichler (205,5 m; 199,5 m), uzyskując ex aequo 9. miejsce.

Oprócz Żyły i Kubackiego w serii finałowej oglądaliśmy jeszcze dwóch “biało-czerwonych”, Kamila Stocha i Aleksandra Zniszczoła. Stoch po lotach na odległość 202 i 195,5 metra zajął 21. miejsce, a Zniszczoł (203 m; 198,5 m) zdobył trzy punkty za uzyskanie 28. miejsca. W kwalifikacjach Jakub Wolny zajął 41. miejsce, a Andrzej Stękała został zdyskwalifikowany.

W klasyfikacji Pucharu Świata w lotach prowadzą Stefan Kraft i Timi Zajc (po 160 pkt.), zaś trzeci jest Żiga Jelar (130 pkt.). Na czwarte miejsce awansował Piotr Żyła (125 pkt.) Na dwa konkursy indywidualne do końca sezonu Pucharu Świata, przewaga Ryoyu Kobayashiego (1544 pkt.) nad Karlem Geigerem (1478 pkt.) wynosi 66 punktów. Na trzeciej pozycji plasuje się Halvor Egner Granerud (1176 pkt.). Piotr Żyła (445 pkt.) jest czternasty, a Kamil Stoch (355 pkt.) osiemnasty. Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (5283 pkt.) przed Niemcami (5105 pkt.) i Norwegami (4809 pkt.). Polacy z dorobkiem 1933 punktów są sklasyfikowani na szóstej pozycji. Do końca sezonu pozostał tylko jeden weekend, tradycyjnie w śnieżnej krainie na Letalnicy w Planicy. Kwalifikacje już w czwartek.