W innej formule niż zwykle, ale nie mniej prestiżowo. Nieco ponad miesiąc po meczach półfinałowych, JKH GKS Jastrzębie i Re-Plast Unia Oświęcim wreszcie zagrają o tryumf w Pucharze Polski!Zazwyczaj zwycięzcę Pucharu Polski w hokeju na lodzie poznawaliśmy przed końcem roku. W tym sezonie z uwagi na pandemię koronawirusa nie było turnieju finałowego na jednym lodowisku. Mecze półfinałowe zostały rozegrane jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Drużyny z wyższych lokat w lidze, czyli JKH GKS Jastrzębie i GKS Tychy rozegrały swoje starcia na własnych lodowiskach.

Pierwszy finalista, drużyna z Jastrzębia-Zdroju zmierzyła się z Energą Toruń. Gospodarze tamtego starcia pewnie wygrali 3:0 i ze spokojem oczekiwali na rozwój wydarzeń w Tychach.
Dzień później, 28 grudnia 2020 roku tyski GKS zmierzył się z drużyną Unii Oświęcim. Faworytem tamtego starcia byli gospodarze, jednak Unia sprawiła niespodziankę wygrywając z 8-krotnym zdobywcą tego trofeum 3:1.

Tegoroczny finał będzie powtórką z roku 2019. Wówczas na Zimowym Stadionie w Tychach lepsi okazali się hokeiści z Jastrzębia wygrywając 2:0.

Zawodnicy z Oświęcimia dwukrotnie tryumfowali w rozgrywkach Pucharu Polski, a było to w latach 2000 i 2003. Zwycięstwa JKH GKS-u Jastrzębie to historia współczesna. Ekipa z Jastoru rozgrywki Pucharu Polski zakończyła sukcesem w roku 2012, a później powtórzyła to w 2018 i 2019 roku. Podopieczni Roberta Kalabera, selekcjonera reprezentacji Polski, staną zatem drugi rok z rzędu przed szansą obrony tytułu. Co ciekawe, ekipa z Jastrzębia nigdy nie przegrała finału Pucharu Polski.

Puchar Polski wraca do domu, tak można zapowiedzieć mecz finałowy, bowiem po wielu latach finał odbędzie się na słynnym Jantorze w dzielnicy Katowic, Janowie. To tam w 1969 roku Naprzód Janów zdobył pierwszy w historii kraju Puchar Polski w Hokeju!

Rok temu po raz pierwszy w historii pucharu starcie finałowego sędziowali arbitrzy zagraniczni. W tym sezonie powtórki nie będzie, a sędziami głównymi spotkania w Janowie będą Bartosz Kaczmarek i Krzysztof Kozłowski, na liniach pomagać będą Sławomir Szachniewicz i Wojciech Moszczyński.

Faworytem dzisiejszego finału wydają się być hokeiści JKH GKS-u Jastrzębie, lider tabeli Polskiej Hokej Ligi. Obie drużyny mierzyły się w tym sezonie cztery razy. Bilans spotkań? 2-2. W październiku, w szalonym meczu Unia Oświęcim pokonała JKH 10-8. Niemal dwa tygodnie temu w starciu ligowym lepsi okazali się hokeiści Jastrzębia, wygrywając z Unią 4-0. Puchary rządzą się swoimi prawami, a z uwagi na fakt, że hokej to sport bardzo nieprzewidywalny ciężko jednoznacznie wskazać kto dzisiaj zwycięży.

Przypomnijmy, jeśli w ciągu regulaminowych 60 minut na tablicy z wynikami nadal będzie widniał remis zobaczymy dogrywkę. Dogrywka w formule 3 na 3. Jeśli i ona nie przyniesie rezultatu będziemy świadkami rzutów karnych.

Kto okaże się zwycięzcą Pucharu Polski w sezonie 2020/2021? Unia Oświęcim po raz trzeci, czy JKH GKS Jastrzębie po raz czwarty? Przekonamy się dziś wieczorem. Początek finału na Jantorze o 20:15!

 

UDOSTĘPNIJ