Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie rozpoczyna walkę o udział w zimowych igrzyskach olimpijskich 2022 w Pekinie. Pierwszą przeszkodą biało-czerwonych jest turniej prekwalifikacyjny w Kazachstanie. Tylko jego zwycięzca otrzyma przepustkę do kolejnego etapu eliminacji.

W Nur-Sułtanie polscy hokeiści zmierzą się kolejno z Holandią, Ukrainą i Kazachstanem. Faworytem turnieju jest oczywiście reprezentacja gospodarzy. Po sześciu grupowych spotkaniach drużyna sklasyfikowana w tabeli najwyżej uzyska promocję do kolejnego etapu kwalifikacji. Będzie nim turniej finałowy zaplanowany na sierpień tego roku.

Selekcjoner reprezentacji Polski, Tomasz Valtonen, nie mógł zabrać do Kazachstanu wszystkich najlepszych hokeistów znad Wisły. Część czołowych graczy zrezygnowała z gry z orzełkiem na piersi, inni zostali w domach z powodu urazów lub spraw rodzinnych. Do tego grona zaliczyć należy bramkarzy Ondreja Raszkę i Przemysława Odrobnego oraz obrońców Mateusza Bryka i Kamila Górnego. Raszka i Bryk przegrali z urazami. “Wiedźmin” i defensor JKH GKS-u Jastrzębie nie pojechali z reprezentacją przez wzgląd na kwestie osobiste. W Kazachstanie zabraknie też Patryka Wronki.

Kadra reprezentacji Polski:

Bramkarze: John Murray, Michał Kieler

Obrońcy: Jakub Michałowski, Bartosz Ciura, Arkadiusz Kostek, Oskar Jaśkiewicz, Marcin Kolusz, Patryk Wajda

Napastnicy: Nourddine Bettahar, Aron Chmielewski, Krystian Dziubiński, Bartłomiej Neupauer, Bartłomiej Jeziorski, Filip Komorski, Damian Kapica, Szymon Marzec, Dominik Paś, Maciej Urbanowicz, Martin Przygodzki, Filip Starzyński, Paweł Zygmunt

Selekcjoner: Tomasz Valtonen

Na papierze murowanym faworytem do zwycięstwa w kazaskim turnieju są gospodarze, czyli reprezentanci Kazachstanu. Drużyna ta wywalczyła w zeszłym roku awans do hokejowej elity. Ostatnio jednak Kazachom w kwalifikacjach olimpijskich się nie wiodło. Ich ostatni występ na tej imprezie miał miejsce w Turynie w 2006 roku. Reprezentacja Polski po raz ostatni w swej historii zameldowała się na igrzyskach w Albertville 28 lat temu.

Terminarz turnieju:

6 lutego:
Polska – Holandia
Kazachstan – Ukraina

7 lutego:
Polska – Ukraina
Kazachstan – Holandia

9 lutego:
Holandia – Ukraina
Kazachstan – Polska

Relacji z wszystkich trzech meczów reprezentacji Polski posłuchasz w kanale 1 Radia GOL!

UDOSTĘPNIJ