Dziś o godzinie 17:30 rozpocznie się spotkanie wyczekiwane przez wszystkich fanów hokeja na lodzie. Pierwszy mecz finałowy Polskiej Hokej Ligi. Gospodarzem będzie drużyna JKH GKS Jastrzębie, a ich rywalem Comarch Cracovia. Ci pierwsi wyeliminowali obrońcę tytułu – GKS Tychy, a zespół z Krakowa pokonał GKS Katowice. Zapraszamy do krótkie zapowiedzi tego spotkania. 

Jakie zasady obowiązują w finale? 

Fani hokeja na lodzie zapewne pamiętają emocjonujące finały, które kończyły się dopiero w siódmym spotkaniu. Ostatni taki finał to rok 2017. Wtedy mistrzem Polskiej Hokej Ligi została Cracovia. Popularne „Pasy” pokonały GKS Tychy właśnie dopiero w siódmym, decydujący spotkaniu. Jeżeli chodzi o zasady całej fazy play – off to ćwierćfinały, półfinały oraz dzisiejszy finał są rozgrywane do czterech wygranych spotkań. System spotkań polega na rozegraniu dwóch meczów u wyżej sklasyfikowanej drużyny  po sezonie zasadniczym ( w tym przypadku wyżej po sezonie był JHK GKS Jastrzębie), następnie dwa mecze u niżej, a później, jeżeli zwycięzcą nie zostanie wyłoniony, po jednym meczu u drużyn notowanych wyżej – niżej – wyżej.

Wspomnień czar

Ostatni raz obydwie drużyny spotkały się ze sobą w finale osiem lat temu. Kupa czasu, bo był to rok 2013 roku. Siedmiomeczowa batalia zakończyła się triumfem Cracovii. O tym, ile od tamtego momentu upłynęło wody w Wiśle, najlepiej świadczy fakt, iż katem jastrzębian okazał się być wówczas Leszek Laszkiewicz, pełniący dziś funkcję dyrektora sportowego w drużynie ze Śląska. Mamy nadzieję, że po ośmiu latach ten pojedynek przyniesie nam nie mniej emocji i zobaczymy wiele ciekawych, agresywnych i niesamowitych zdarzeń.

Teraz pora aby przybliżyć sylwetki wyróżniających się postaci w obu zespołach. W drużynie z Jastrzębia jest to Patrik Nechvátal. Podstawowy bramkarz jastrzębian jest w świetnej dyspozycji. Gdyby nie jego postawa, bilans jego drużyny mógłby wyglądać znacznie mniej okazale. Nechvátal potrafił utrzymać wynik, nawet wobec sporej presji rywala, co dawało dodatkowy bodziec jego kolegom z formacji ofensywnych. W drużynie Cracovii znanych nazwisk również nie brakuje. Jednym z ofensywnych asów prezesa Filipiaka jest Damian Kapica. Niekwestionowany lider formacji ofensywnej. W rywalizacji z GKS-em Tychy nie bał się wziąć ciężaru gry na własne barki. Imponował dynamiką, znakomitym przeglądem pola i zimną krwią. Był zmorą tyskich defensorów. W sześciu meczach półfinału play-off zdobył cztery bramki i odprawił ich do domu. 

Jak widać, mecz zapowiada się naprawdę świetnie. Obie drużyny chcę powiększyć swoją gablotkę o kolejnej trofeum. Cracovia ma na koncie 12 Mistrzostw Polski, zaś drużyna z GKS-u Jastrzębie ani jednego. 

Na to spotkanie zapraszamy również do Radia Gol. Transmisja z pierwszego finałowej meczu w Kanale 1, a pojedynek ten skomentuje dla Państwa Mateusz Orłowski. 

Autor: Mikołaj Szczygieł 

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.