Każdy klub ma swoją nazwę oraz herb. Są one skonstruowane w różny sposób tak, aby dana drużyna wyróżniała się na tle reszty. Często zapamiętujemy herb zespołu i nie zastanawiamy się, czemu jest on taki, a nie inny. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić was na przewodnik logach klubów piłkarskich w Anglii oraz wyjaśnić to, jak powstawały i co się w nich znajduje.

 

Liverpool

Nasz opis zaczniemy od obecnego mistrza Anglii. Żeby wyjaśnić dlaczego w herbie Liverpoolu kryje się ptak i skąd się wziął trzeba się cofnąć do 1797 roku, kiedy to na zatwierdzonym emblemacie miasta obok Neptuna, znalazł się kormoran z podniesionymi skrzydłami i gałęzią w dziobie, warto dodać, że nazywał się Laver. Są teorie, że oryginalnym Liver birdem, bo tak nazywa się ptak z herbu Liverpooolu, był orzeł bielik. Jak możemy przeczytać w książce „L.F.C. 125 lat”, istnieje legenda, że Liver bird to legendarny ptak, który odwiedzał zatokę Pool. Pierwszy raz pojawił się w herbie klubowym w 1901 roku, wtedy również znalazł się na strojach oraz medalach za wygranie ligi. Od tamtej pory występuje on we wszystkich elementach związanych z Liverpoolem. Warto dodać, że ptak ten pojawia się w przeróżnych formach na wielu budynkach.

 

Manchester United

Historia pojawienia się diabła w herbie United wiąże się z ich przydomkiem, czyli Red Devils. Wcześniej gracze z Manchesteru nazywani byli poganami oraz dziećmi Busby’ego. Pierwszy przydomek zniknął wraz z nadaniem nowej nazwy klubowi, a drugi z powodu tragedii w Monachium. Gracze Busby’ego trenowali na stadionie Salford Red Devils, którzy byli określani „Czerwonymi Diabłami”. Trenerowi Manchesteru United tak spodobała się ta nazwa, że nadał swojemu klubowi właśnie taki przydomek. W 1973 roku diabeł pojawił się w herbie klubowym i znajduję się w nim, aż do dzisiaj.

 

Chelsea

Pierwotnie w herbie był weteran wojenny. Ponieważ w okolicy znajdował się szpital dla weteranów wojny. W latach 50-tych ówczesny trener Ted Drake postanowił zmienić przydomek klubu, a wraz z tym również logo. Wówczas w emblemacie klubowym znalazł się lew trzymający pastorał. Zwierzę wzięło się z herbu rodziny Earla Cardogana. Z kolei pastorał był symbolem opata westeminsterskiego, który sprawował pieczę nad tamtym regionem. W latach 80-tych zmieniono herb, jednak już w 2005 roku wrócono do poprzedniego, z drobnymi poprawkami.

 

Everton

 Wieża, którą możemy znaleźć w herbie klubu z Merseyside to Zamek Księcia Ruperta. Ta XVII wieczna budowla to jeden z dwóch obiektów ery gregoriańskiej, które przetrwały w tym mieście. Od 1938 roku wieża znajduje się w herbie klubowym. W 1997 roku drużyna przekazała pieniądze na renowację tej budowli. Od pewnego czasu jest ona również podświetlana na niebiesko, a na jej czubie widzimy herb zespołu.

 

Tottenham Hotspur

Harry Hotspur był szlachcicem oraz właścicielem ziem, na których znajdował się obiekt klubowy. To na jego cześć powstał drugi człon nazwy Tottenhamu. Kogut widnieje na herbie klubowym od 1921 roku i jest ukłonem w stronę Harry’ego Hotspura, który lubił walki tych zwierząt.

 

Southampton

Omawiając symbolikę herbów klubów z Anglii, nie można zapomnieć o emblemacie drużyny Jana Bednarka. Żeby w pełni zrozumieć całą symbolikę, trzeba rozebrać to logo na czynniki pierwsze. Nad piłką znajduje się aureola, która jest nawiązaniem do korzeni klubu, w którym grali mieszkańcy społeczności kościelnej. W samym centrum mamy rzekę oraz drzewo. Pierwsze z nich jest odniesieniem do historii, gdyż Southampton było miastem portowym. Z kolei drzewo to nawiązanie do New Forrest, czyli parku narodowego w pobliżu miasta. Na samym dole loga mamy różę, a to wszystko wplecione jest w tarcze, które zostały zaczerpnięte z herbu hrabstwa Hampshire.

 

Newcastle United

Koniki morskie to symbol miasta Newcastle Upon Tyne i znajdują się nawet w jego herbie. Odnoszą się  one do powiązanie z morzem. W 1969 roku emblemat ten został wpleciony do loga Newcastle United. Jednak klub zmieniał swoje herby i dopiero od 1988 roku, aż do dzisiaj możemy podziwiać koniki morskie w emblemacie klubowym. Poza nimi znajduje się tam również element zamku, który symbolizuję erę normańską miasta, a także lew z Krzyżem Świętego Jerzego.

 

AFC Bournemouth

Przeniesiemy się teraz do Championship. Pewnie wielu z was zastanawiało się, co znajduje się w herbie Bournemouth. Otóż jest to animacja przedstawiająca gracza uderzającego piłkę głową. Nie jest to jednak losowy zawodnik, a Dicky Dowsett były napastnik i menadżer klubu, który wniósł duży wkład w kształtowanie się tożsamości zespołu.

Autor: Filip Słowakiewicz

UDOSTĘPNIJ
Arkadiusz Bogucki
Miłośnik piłki, zwłaszcza tej we Włoskim wydaniu. Redaktor również na portalu SerieAPolonia.pl. Poza piłką nożną zafascynowany literaturą grozy, w szczególności twórczością Stephena Kinga oraz H.P. Lovercrafta.