Gotowi na wojnę? Punktualnie o 21:00 na murawę Atatürk Olimpiyat w Stambule wybiegną piłkarze Manchesteru City oraz Interu Mediolan – stawką jest tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. 

Niemożliwe na wyciągnięcie ręki. Szczyt spełnienia i wieloletnie pragnienia – również. Podopieczni Pepa Guardioli staną dziś przed szansą skompletowania mitycznej potrójnej korony – City wygrali już w tym roku Premier League oraz Puchar Anglii, do pełni szczęścia brakuje jeszcze triumfu w finale Ligi Mistrzów. Triumfu, który byłby dla “Obywateli” dopełnieniem pewnej epoki, zaś dla samego Guardioli – ukoronowaniem kolejnego etapu w trenerskiej karierze. Triumfu, który na wyciągnięcie ręki był już dwa lata temu – ostatecznie tytuł padł jednak łupem Chelsea. Dziś o powtórce z rozrywki nikt już w niebieskiej części Manchesteru słyszeć nie chce – liczy się to co przed nimi, wszak na horyzoncie majaczy świetlana przyszłość. Wystarczy postawić kolejny krok, tych City wykonało już w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów dwanaście, nie zaznając dotąd ani jednej porażki. 

Nieco z innej perspektywy puchar połyskuje w oczach fanów Interu Mediolan. “Nerazzuri” wygrywali już niniejsze rozgrywki trzykrotnie (1964, 1965, 2010). Czwarty tytuł byłby dla Internazionale nie tyle klamrą, co niezwykłym nawiązaniem do przeszłości, jakże z resztą barwnej. Inter do finału trafił jakby tylnymi drzwiami – nie ulega przecież wątpliwości, iż rywale pokroju FC Porto, Benfiki, a nawet sąsiada zza miedzy (AC Milan) nie mogą równać się z firmami odprawionymi przez “Obywateli” (RB Lepizg, Bayern Monachium, Real Madryt). Paradoksalnie jednak, ewentualny triumf Interu byłby zatem swego rodzaju historią romantyczną, sam nastrój potęguje z resztą barwna przeszłość “Nerrazzurich” w europejskich pucharach.  

Obie ekipy przystąpią do finału w niemal kompletnych składach – na boisku zabraknie jedynie Benjamina Mendy’ego (City) oraz Dalberta (Inter). W roli ewidentnego faworyta bukmacherzy wskazują Manchester City, jak jednak powszechnie wiadomo, finały zawsze rządzą się swoimi prawami. Spotkanie poprowadzi sędzia Szymon Marciniak. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania relacji radiowej z tego spotkania, którą na antenie RADIA GOL 1 przeprowadzą dla państwa Dominik Stachowiak i Mateusz Stóf – mecz poprzedzi półgodzinne studio z udziałem Jakuba Lipca i Jacka Mazurewicza. 

 

Autor: Mateusz Kurpiewski

UDOSTĘPNIJ
Mateusz Kurpiewski
Fan sportu, a przede wszystkim jego otoczki - najciekawsze dzieje się poza boiskiem.