Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN objęła nadzorem finansowym Legię Warszawa. Wydawałoby się, że taka informacja może pojawić się tylko i wyłącznie 1 kwietnia, ale rzeczywistość jest brutalna. Legia ma braki w budżecie, gdy porówna się przedsezonowe prognozy z bieżącą sytuacją Mistrza Polski.

Co poszło źle?

Wszystkie problemy Legii wzięły się z popisów Wojskowych w europejskich pucharach. Zarząd – bezpiecznie skądinąd – założył, że klub awansuje do fazy grupowej Ligi Europy i kiedy składał wniosek o przyznanie licencji, wpisał do budżetu przychód za udział w tamtych rozgrywkach. Jak było, wszyscy pamiętamy. Legia odpadła z eliminacji do Ligi Mistrzów ze Spartakiem Trnawa, a następnie wyrzuciło ją z Ligi Europy luksemburskie Dudelange.

Ile brakuje?

Łukasz Sekuła, członek zarządu Legii odpowiedzialny za finanse, udzielił wywiadu portalowi Sport.pl, gdzie tłumaczył szczegółowo kłopoty Wojskowych:

Legia zaoszczędziła ostatnio 10 milionów złotych, a brakujące 20-30 ma dołożyć z własnych środków dariusz mioduski – wyjaśniał sekuła.

Braki nie są więc małe. Ucierpi na nich najbardziej kieszeń właściciela oraz wizerunek stołecznego klubu. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu mówiło się, że Legia odleci pozostałym klubom w Polsce pod względem finansowym, organizacyjnym i sportowym. O ile ostatnia kwestia brzmi dziś jak żart, to wydawało się, iż pozostałe znajdą zastosowanie w rzeczywistości. Okazuje się jednak, że “najprężniej działający klub w kraju”, równający do firm zachodnich, jest na cenzurowanym, bo nie spina się mu budżet.

Czym jest owy nadzór?

Trudno określić, co rzeczony nadzór będzie oznaczać. Sam fakt mówi jednak wiele. Nie tylko Legia naraziła się PZPN-owi w kwestii procesu licencyjnego. Komisja nałożyła kary na inne kluby Ekstraklasy. Wisła Płock i Zagłębie Sosnowiec muszą zapłacić po pięć tysięcy złotych. Lechia Gdańsk do spłaty ma 25 tysięcy złotych.

Na zakończenie przypomnienie sportowych osiągnięć Legii w sezonie 2018/19. Stan: 1 listopada 2018 roku:

  • odpadnięcie z eliminacji LM
  • odpadnięcie z eliminacji LE
  • przegrany mecz o Superpuchar Polski
  • awans do 1/8 finału Pucharu Polski
  • po 13 kolejkach LOTTO Ekstraklasy:  3. miejsce w tabeli, 23 punkty, 20 strzelonych bramek, 16 straconych bramek

Źródło: Sport.pl

UDOSTĘPNIJ