Co jest najważniejszym zagrożeniem na jakie narażeni są pracownicy zakładu produkcyjnego i nie tylko? Oczywiście, że ogień! Na terenie przedsiębiorstw, galerii handlowych i wielu innych miejsc skupiających duże ilości osób zagrożenie jest bardzo wysokie. Wpływa na to m.in. mnogość różnego rodzaju maszyn i urządzeń, instalacji elektrycznych oraz obecność niebezpiecznych substancji stwarzających zagrożenie wybuchowe. Właśnie dlatego tak istotną rolę pełnią szkolenia przeciwpożarowe. Z niniejszego artykułu dowiesz się czym dokładnie są oraz jak często muszą być przeprowadzane. Czytaj dalej!

Czy każdy może przeprowadzić szkolenie przeciwpożarowe? Poznaj wymogi prawne

Pożar to bez wątpienia jedno z najpoważniejszych zagrożeń. Przyczynia się do tego zarówno jego szybkość rozprzestrzeniania jak również panika w jaką wpadają osoby zagrożone. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – czy da się w jakikolwiek sposób przygotować pracowników na tak kryzysowe sytuacje? Oczywiście, że tak! Jednym ze sposobów są prowadzone ćwiczenia symulacyjne. Ich celem jest sprawdzenie jak szybko będzie przebiegać ewakuacja pracowników, a także czy wiedzą, że dokładnie znajduje się punkt ewakuacyjny. Drugim sposobem jest są regularne szkolenia przeciwpożarowe. Musimy zaznaczyć, że prowadzone muszą być przez osoby posiadające do tego odpowiednie uprawnienia. Dlaczego to tak ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta! Tylko doświadczona osoba jest w stanie najlepiej przekazać wiedzę pracownikom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osobami uprawnionymi do przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych są:

  • inspektorzy PPOŻ,
  • specjalista ochrony przeciwpożarowej,
  • technik pożarnictwa.

 

Dobrze przeprowadzone szkolenie to szansa na wysoki poziom bezpieczeństwa

Zajmijmy się zatem kwestią jak często szkolenia przeciwpożarowe powinny być przeprowadzane? Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają obowiązek, aby pierwsze szkolenie było przeprowadzone już przy zatrudnianiu pracownika w okresie nie dłuższym niż sześć miesięcy. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Przepisy prawne nie określają konkretnych terminów wskazujących co jaki czas powinno się przeprowadzać następne szkolenie przeciwpożarowe. Warto jednak zadbać o ich regularność. Ma to bardzo duży wpływ na ogólny poziom bezpieczeństwa w firmie. Na stronie https://www.nofire.pl/uslugi-ppoz/szkolenia-przeciwpozarowe znajdziesz podstawowe  informacje odnośnie szkoleń przeciwpożarowych. Firma NOFIRE USŁUGI BHP i PPOŻ posiada dla wszystkich zainteresowanych atrakcyjną ofertę prowadzenia szkoleń i nie tylko! To właśnie z pomocą specjalistów zrealizujesz profesjonalne ćwiczenia symulacyjne. Skorzystanie z pomocy firmy niesie za sobą jeszcze jedną zaletę! Dokładają oni wszelkich starań, aby prowadzone szkolenie było jak najbardziej interesujące. Co najważniejsze, pracownicy dostają nie tylko same informacje teoretyczne ale także mają okazje przećwiczyć użytkowanie sprzętu gaśniczego. Zapoznaj się z ofertą i zadbaj o swoich pracowników!

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.