W czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej narażeni na ataki hakerów, program antywirusowy dla naszego systemu operacyjnego to konieczność. Wiele czynności, które wykonujemy w Internecie wiąże się z ryzykiem. Korzystając z sieci społecznościowych, dokonując transakcji bankowych, oglądając filmy na serwisach streamingowych, czy grając w kasynach online za darmowe free spiny bez depozytu, możemy paść ofiarą ataków hakerskich.

Niektóre niebezpieczne strony mogą ściągnąć na nasz komputer groźne oprogramowania, które mogą zanieczyścić nasz komputer i wykraść nasze dane. Dlatego właśnie tak ważne jest posiadanie oprogramowania antywirusowego, które ochroni nas przed nieprzyjemnościami i zapewni nam najwyższe bezpieczeństwo. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam listę najlepszych naszym zdaniem programów dla Windows 10.

Kaspersky

Jeśli zależy Wam na najlepszej ochronie antywirusowej systemu Windows 10, to zdecydowanie powinniście wziąć pod uwagę oprogramowanie antywirusowe Kaspersky. Żadna inna marka oprogramowania antywirusowego nie dorównuje jego niemal nieskazitelnym wynikom w testach stron trzecich.

Podstawowy pakiet Kaspersky Anti-Virus, obejmuje do trzech komputerów z systemem Windows za 60 dolarów rocznie lub do pięciu za 80 dolarów, choć często można uzyskać zniżkę 50% na pierwszy rok. Kaspersky nie oferuje jednak wielu dodatkowych funkcji, które można znaleźć w innych droższych pakietach bezpieczeństwa. Brak jest kontroli rodzicielskiej, menadżer haseł mieści tylko 15 wpisów, a usługa VPN jest ograniczona do 300MB dziennie.

Daje on jednak to, co najważniejsze: dedykowaną ochronę przed szyfrującym oprogramowaniem ransomware, filtr antyphishingowy, rozszerzenia do przeglądarek zwiększające bezpieczeństwo w sieci i skaner bezpieczeństwa dla domowej sieci Wi-Fi. Kaspersky posiada również nową ochronę przed programami szpiegującymi typu „stalkerware”.

Bitdefender

Jeśli szukacie dodatkowych funkcji w jednym z najlepszych programów antywirusowych dla Windowsa 10, to Bitdefender Antivirus Plus spełni Wasze oczekiwania za niską cenę, która waha się od 40 dolarów rocznie za jeden komputer do 80 dolarów za 10 urządzeń.

Bitdefender oferuje nieograniczonego menadżera haseł (na razie tylko dla systemu Windows), bezpieczną przeglądarka z klawiaturą ekranową do bankowości online i zakupów, niszczarkę plików i oprogramowanie do ochrony prywatności w sieci.

Bitdefender Antivirus Plus posiada również usługę VPN, ale jest ona ograniczona do 200MB dziennie, chyba że zapłacicie dodatkowo. Nie ma też kontroli rodzicielskiej. Oprogramowanie jest łatwe w użyciu, a jego statystyki w wykrywaniu złośliwego oprogramowania prawie dorównują Kaspersky’emu.

Norton

W ofercie Nortona znajduje się dziewięć różnych pakietów antywirusowych, ale my skupimy się tutaj na dwóch najtańszych. Norton AntiVirus Plus chroni jeden komputer PC lub Mac za dość wysoką cenę 60 dolarów rocznie, ale posiada dwukierunkową zaporę sieciową, nieograniczony menadżer haseł i oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych z 2 GB pamięci online.

Z kolei Norton 360 Standard to chyba jeden z najlepszych programów antywirusowych dla systemu Windows, który oprócz standardowej ochrony oferuje nieograniczoną sieć VPN, ochronę kamerki internetowej, skanowanie dark-web w poszukiwaniu danych osobowych i 10 GB pamięci masowej online. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie u wszystkich tych, którzy grają w gry za darmo hazardowe, gdyż dzięki połączeniu z siecią VPN unikniemy blokowania stron oraz ataków hakerów.

Niestety, cena za Norton 360 Standard to aż 85 dolarów rocznie, co dla niektórych klientów może okazać zbyt dużym wydatkiem. Inne marki za tę samą cenę oferują oprogramowanie nawet dla 10 komputerów.

Z drugiej strony, firma Norton od lat udowadnia, że, podobnie jak Kaspersky, jest jednym z liderów jeśli chodzi o znajdowanie i zwalczanie szkodliwego oprogramowania. Jeśli nie macie nic przeciwko płaceniu wyższej ceny za podstawowy pakiet antywirusowy, to oprogramowania firmy Norton na pewno Was nie zawiodą.

ESET NOD32

W porównaniu z innymi programami antywirusowymi dla systemu Windows 10, ESET NOD32 Antivirus jest tani, szybki i skuteczny, ale z niewielką ilością dodatkowych gadżetów.

Spośród wszystkich płatnych produktów antywirusowych, jakie omówiliśmy do tej pory, ma on najmniejszy wpływ na wydajność systemu, sprawnie niszczy złośliwe oprogramowanie i ma unikalną strukturę cenową dostosowaną do każdego urządzenia, co sprawia, że nie zapłacicie więcej, niż potrzebujecie.

Dodatkowo skanuje on pamięć operacyjną i rejestr w poszukiwaniu ukrytego złośliwego oprogramowania, a także blokuje znane złośliwe witryny internetowe. Jeśli jednak szukacie udogodnień oferowanych w pakietach innych firm, takich jak menadżer haseł, VPN czy firewall, to u ESET ich nie znajdziecie. Oczywiście kompensuje je cena – jedyne 40 dolarów za rok.

McAfee

McAfee AntiVirus Plus dla systemu Windows 10 to doskonały wybór, jeśli macie wiele różnych komputerów i smartfonów do ochrony. Za 60 dolarów rocznie możecie objąć ochroną nawet do 10 urządzeń z systemem Windows, Mac, Android lub iOS, a McAfee nie ma nic przeciwko, jeśli dodacie kilka kolejnych.

Użytkownicy systemu Windows otrzymują w pakiecie niszczarkę plików, funkcję przywracania oprogramowania ransomware, zaporę sieciową i ochronne rozszerzenia do przeglądarek. McAfee AntiVirus, bez dopisku „Plus”, zapewnia te same funkcje dla pojedynczego komputera z systemem Windows za 40 dolarów rocznie.

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem oferowana przez firmę McAfee nie zawsze okazywała się najlepsza w testach, ale w ciągu ostatniego roku znacznie się poprawiła. Jedynymi poważnymi minusami są obecnie duże spowolnienie systemu podczas aktywnego skanowania złośliwego oprogramowania oraz fakt, że nie można zatrzymać zbierania danych o zagrożeniach z komputera.

Trend Micro Antivirus+ Security

Trend Micro wypada bardzo dobrze w niektórych testach, ale jego pakiet Antivirus+ Security jest jeszcze bardziej okrojony niż ESET. Za 40 dolarów rocznie za jeden komputer otrzymujemy tryb dla graczy, bezpieczną przeglądarkę internetową do bankowości online, wycofywanie oprogramowania ransomware i skaner poczty elektronicznej chroniący przed próbami wyłudzenia danych.

Wadą tego pakietu jest to, że podczas skanowania system będzie bardzo spowolniony, więc należy go uruchamiać poza godzinami pracy. Może również wystąpić wiele fałszywych alarmów, co może świadczyć o tym, że mechanizm wykrywania złośliwego oprogramowania firmy Trend Micro jest nieco nadwrażliwy

Podsumowanie

Wymieniliśmy kilka naszym zdaniem najlepszych oprogramowań antywirusowych dla systemu Windows 10. Do innych godnych uwagi pakietów należą:

  • AhnLabV3 Internet Security,
  • Avast Free AntiVirus 21.10 & 21.2,
  • AVG Internet Security,
  • BullGuard Internet Security,
  • G Data Total Security,
  • Malwarebytes Premium,
  • Northguard Security i
  • Total AV.

Jak widać, kilka czynników ma znaczenie przy wyborze oprogramowania antywirusowego. Warto zwrócić uwagę na jego wydajność, wyniki w testach, funkcje dodatkowe (menadżer haseł, VPN, kontrola rodzicielska), liczbę urządzeń, dla której jest przeznaczone oraz oczywiście cenę. Po dopasowaniu wyżej wymienionych parametrów do naszych wymagań powinniśmy być w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomógł Wam rozeznać się wśród dostępnego oprogramowania i wybrać to najlepsze dla Waszego komputera.

FOT.Materiały Zewnętrzne/Pixabay
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.