Kettlebells Workout, czyli trening z odważnikami kulowymi to jeden z popularniejszych systemów ćwiczeń pozwalających na zbudowanie sylwetki w stosunkowo krótkim czasie. Wyróżniamy dwa rodzaje treningu z kettlami. Hard Style oraz Giveroy Sport. Choć w każdym z nich wykorzystujemy ten sam sprzęt, założenia są zdecydowanie różne. Niezależnie jednak od tego, na jaki system się zdecydujemy, trening z odważnikami kulowymi to dobry wybór

Hard Style

To forma treningu funkcjonalnego angażującego w trakcie ćwiczeń wszystkie partie mięśniowe. Nastawiony jest na maksymalne napięcie mięśni i dynamiczne siłowe ruchy, a zajęcia charakteryzują się wysoką intensywnością przy niewielkiej ilości powtórzeń w serii. Sprzyja to przede wszystkim kształtowaniu siły. Dlatego ta metoda bardzo chętnie stosowana jest jako uzupełnienie w treningu zawodników sportów walki oraz w sportach siłowych. Stosując ten rodzaj pracy z kettlebells, w  krótkim czasie nasza sylwetka nabierze atletycznego wyglądu, wzrośnie siła i wydolność. Jaki kettlebell dla osób zaawansowanych wykorzystamy w tej metodzie? Na pewno odważnik musi mieć odpowiedni ciężar, gdyż w założeniach Hard Style jest systematyczne zwiększanie obciążeń treningowych. Dlatego najczęściej stosujemy kettle żeliwne z owalnymi i grubymi uchwytami, które ułatwią pracę.

Girevoy Sport

W tym systemie skupiamy się na ekonomii ruchu, kształtowaniu wytrzymałości siłowej i umiejętności zarządzania energią. Dlatego też ta metoda pomocna będzie w treningu dyscyplin wytrzymałościowych jak bieganie czy kolarstwo. Girevoy Sport jest również sam w sobie dyscyplina sportową. Zawody dwóch konkurencjach (podrzut i rwanie) polegają na wykonaniu jak największej liczby powtórzeń odważnikiem o wadze 32 kg dla mężczyzn i 24 dla kobiet. Kettlebell dla osób zaawansowanych i profesjonalistów w tej odmianie, jest stalowy z nieco węższym uchwytem. Nacisk na ergonomię, ćwiczenia oparte o naturalne ruchy sprawiają, że ten rodzaj treningu sprzyja poprawie wydolności oddechowej oraz kształtowanie gibkości i redukcji tkanki tłuszczowej.

Obciążenia

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów kettlebelli. Począwszy od najprostszych plastikowych konstrukcji wypełnionych piaskiem, poprzez solidne żeliwne i stalowe, na gumowanych skończywszy. Te ostatnie szczególnie chętnie wybierane są przez kobiety ze względu na mniejsze ryzyko obtarcia dłoni w trakcie treningu. Oczywiście do dyspozycji mamy pełną rozmiarówkę od najlżejszych 4-kilogramowych, przez kettlebell 16 kg, do aż 20 kg i więcej. Niestety zakup całego zestawu to spory wydatek. Zatem jaki kettlebell dla osób zaawansowanych? Rozwiązaniem może być zakup żeliwnego odważnika regulowanego. Dzięki opcji dokładania talerzy możemy zmieniać obciążenie, a cały sprzęt nie zajmuje tak wiele miejsca, jak cały zestaw. Ten kompromis sprawi, że regulowany kettlebell będzie mógł być używany także przez osoby mniej doświadczone czy początkujących. Zakup takiego sprzętu to wydatek około 500 złotych, podczas gdy najtańsze zestawy kosztują od 600 złotych w górę.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.