Wiele związków chemicznych wykazuje działanie przeciwbólowe, niektóre z nich łączy się w celu spotęgowania ich działania. Przykładem jest złożony lek Doreta, który zawiera paracetamol i tramadol. Ma on postać tabletek stosowanych doustnie w celu zredukowania dolegliwości bólowych o różnym nasileniu. Preparat jest wydawany wyłącznie z przepisu lekarza, powinien być stosowany zgodnie z jego zaleceniami. U niektórych pacjentów mogą wystąpić różne działania niepożądane, na uwadze powinno się mieć również przeciwwskazania do przyjmowania leku Doreta. Przed jego zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką, zapisami dotyczącymi środków ostrożności i interakcjach z innymi lekami.

Podstawowe informacje o leku Doreta

Doreta jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, który ma w składzie opioidowy środek w postaci tramadolu i paracetamol. Preparat oddziałuje na układ nerwowy, pobudza wydzielanie serotoniny i jednocześnie blokuje wytwarzanie noradrenaliny. Ze względu na zawartość paracetamolu można mówić o działaniu nie tylko przeciwbólowym, ale też przeciwgorączkowym. Wskazaniem do stosowania leku Doreta jest redukowanie bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Może być on przyjmowany przez dorosłych i dzieci powyżej dwunastego roku życia. Preparatu nie przepisuje się przy nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, zatruciu alkoholem lub lekami, przyjmowaniu inhibitorów MAO, niewydolności nerek, trudnościach z oddychaniem, lekoopornej padaczce. Przeciwwskazaniem do stosowania leku Doreta jest też uzależnienie od opioidów. W przypadku przyjmowania preparatu długotrwale, przyjęcia większej dawki lub stosowania innych leków zawierających paracetamol/tramadol zwiększa się ryzyko uzależnienia. Organizm staje się coraz mniej wrażliwy na substancje czynne zawarte w leku Doreta, przez co konieczne staje się zwiększenie dawek w celu uzyskania pożądanych efektów terapeutycznych.

Możliwe działania niepożądane przy stosowaniu leku Doreta

Jako że Doreta zawiera opioidowy lek o działaniu przeciwbólowym, istnieje ryzyko wystąpienia szeregu niepożądanych działań, szczególnie przy długotrwałym przyjmowaniu lub zażywaniu zbyt dużych dawek. Bardzo często zgłaszanymi skutkami ubocznymi są zaburzenia układu nerwowego w postaci zawrotów głowy i senności. Pacjenci zgłaszają również bóle głowy i drżenie ciała. Pojawiają się także zaburzenia żołądka i jelit, czyli nudności, wymioty, wzdęcia i gazy, biegunka, ból brzucha i zaparcia oraz suchość w jamie ustnej, stany depresyjne. Częstymi działaniami niepożądanymi są zmiany nastroju, świąd, zwiększone pocenie się, zaburzenia snu, dezorientacja. U jednej na sto osób pojawiają się też skutki uboczne w postaci wysokiego ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu akcji serca, trudności z oddawaniem moczu, depresji, dzwonienia w uszach, koszmarów sennym, problemów połykaniem, drgania mięśni, mrowienia i drętwienia, duszności. Czasem występują dreszcze, krew w stolcu, uderzenia gorąca, bóle w klatce piersiowej. Istnieje też ryzyko pojawienia się uzależnienia lekowego, zaburzeń widzenia, drgawek, utraty przytomności, problemów z koordynacją ruchową.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

FOT.Pexels
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.