Wystrój wnętrz ma ogromne znaczenie dla ludzkiego samopoczucia, relaksu, a także poziomu odczuwanego komfortu. Zarówno w domu, jak i w pracy, aranżacja pomieszczeń odgrywa istotną rolę w jakości funkcjonowania osób w nich przebywających. Kreatywna i efektywna praca jest możliwa do wykonywania jedynie w sprzyjających temu warunkach. Właściwa organizacja przestrzeni biurowej powinna być priorytetem dla każdego pracodawcy. Okazuje się bowiem, że wygląd pomieszczeń ma bezpośredni wpływ na produktywność pracowników, którzy często mogą nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

Nowoczesność i dostęp do naturalnego światła, czyli najważniejsze elementy aranżacyjne

W dzisiejszych czasach lokalizacja firmy może stanowić dla niej dodatkową wizytówkę. Zarówno budynek jak i wnętrze przedsiębiorstwa powinno być estetyczne oraz atrakcyjne w oczach potencjalnych klientów, jak i pracowników. Coraz więcej osób poszukujących pracy zwraca uwagę zarówno na budynek w którym znajduje się biuro, a także wystrój pomieszczeń. Bardzo ważne jest, by pracownicy biurowi mieli stały dostęp do naturalnego światła. Z wypowiedzi wielu światowej sławy naukowców wynika, że światło naturalne ma zbawienny wpływ na ludzki organizm, dostarczając mu potrzebnych witamin. Pomieszczenia odcięte od dopływu światła mogą powodować u pracowników większy poziom zmęczenia, a nawet zaostrzyć uczucie przygnębienia jakiego doznają osoby w kryzysie. Poza światłem naturalnym, w biurze powinny znaleźć się również odpowiednie do wystroju pomieszczenia lampy, będące połączeniem praktyczności z efektywnością. Meble biurowe muszą być funkcjonalne i uniwersalne dla każdego pracownika, zaś biurowe akcesoria powinny zawierać kolorowe akcenty – zwłaszcza w przypadku osób na co dzień zajmujących się pracą kreatywną. Jednak nawet najpiękniejsze dodatki i wysoce funkcjonalne biurko mogą okazać się niewystarczające. Istota problemu może tkwić w przestrzeni.

Negatywne skutki biura w stylu open space dla pracowników wrażliwych na bodźce

Współcześnie stawia się na innowacyjne rozwiązania i swobodny kontakt pracowników – w tym celu aranżuje się przestrzeń biurową na zasadzie otwartej przestrzeni. Oznacza to, że wszyscy pracownicy znajdują się niedaleko siebie, co bardzo ułatwia komunikację całego zespołu. Należy jednak pamiętać, że nie dla każdego open space będzie tak samo korzystny. W otwartej przestrzeni każdy pracownik narażony jest na dodatkowe bodźce w postaci rozmów współpracowników, hałasu czy szumu. Nawet najbardziej kontaktowi pracownicy z czasem mogą odczuć na sobie efekt wszechobecnych rozpraszaczy, nie wspominając już o introwertykach, dla których ogromne znaczenie ma atmosfera ciszy i spokoju w miejscu pracy. Rozwiązaniem tego problemu są ścianki biurowe, oferowane między innymi przez firmę Omega System. Przedsiębiorstwo od 1991 roku zajmuje się produkcją systemów organizacji biur, hal i przestrzeni publicznych. Ustawienie ścianek działowych pomiędzy każdym stanowiskiem pozwoli zwiększyć komfort pracowników, odcinając ich od większości czynników działających rozpraszająco. Nikt nie lubi uczucia bycia obserwowanym przez drugą osobę – zwłaszcza podczas pracy. Ścianki biurowe odcinają od tego rodzaju zmartwień, dodając poczucia prywatności i tym samym zwiększając efektywność wykonywanych obowiązków.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.