Austriacy wpadli na niecodzienny pomysł. Przez najbliższe dwa miesiące stadion Wörthersee w Klagenfurcie zamieni się w prawdziwy las! Na płytę obiektu przesadzono prawie 300 drzew. Piękny widok szumiących topoli, dębów i modrzewi ma jednak też swoją ponurą stronę…

Drzewa w muzeum?

„Czasy, w których żyjemy są dla mnie trochę przerażające” – powiedział inicjator tego projektu, Klaus Littmann. W obliczu zmian klimatu, wycinek i pożarów, giną kolejne połacie terenów zielonych. Instalacja artystyczna „For Forest” w spektakularny sposób zadaje pytanie: czy już wkrótce lasy będzie można podziwiać jedynie jako obiekt pokazowy, niczym w muzeum? Autorzy mają nadzieję, że dzięki popularności futbolu o problemie usłyszy cały świat.

Wizja artysty

Cała inicjatywa zainspirowana jest szkicem ołówkowym austriackiego malarza, Maxa Peintnera pt. „Niezmieniona atrakcja natury”. Pokazuje stadion pełen kibiców spoglądających na las. Artysta od lat jest ważną postacią ruchu ekologicznego. Wörthersee, zdaniem twórcy, jest jak misa, w której przechowano przyrodę przed destrukcyjnym działaniem człowieka. Projekt został w całości sfinansowany z dotacji patronów, bez potrzeby sięgania do portfeli podatników – podkreśla burmistrz Klagenfurtu, Maria-Luise Mathiaschitz. Nietypowy las będzie można oglądać od 8 września do 27 października.

Artystyczna wizja Maxa Peintnera

Piękny, radykalny obraz

Wybór stadionu wybudowanego w 2008 roku z okazji Mistrzostw Europy, który może pomieścić 30 tysięcy kibiców, okazał się strzałem w dziesiątkę. Kontrast między szkłem, stalą i betonem areny a zielenią lasu jest szczególnie wyraźny. Tworzy radykalny obraz” – stwierdził Littmann.

„Leśne rzeźby”

Około 50-letnie drzewa, o wysokości około 15 metrów, pochodzą ze szkółek i są przyzwyczajone do nowych lokalizacji. Po tymczasowej instalacji, las zostanie przesadzony na teren w okolicy stadionu i będzie dalej służyć mieszkańcom jako żywa „leśna rzeźba”.

Do stworzenia „For Forest” wykorzystano 7000 metrów sześciennych zrębów drzewnych, położono 4500 metrów kwadratowych specjalnej murawy i 10 kilometrów rur doprowadzających wodę, wszystko po to, aby zapewnić „eksponatom” jak najlepsze warunki.

Futbol nauczycielem ekologii

Projekt spotyka się z pozytywnym odzewem społeczeństwa, które coraz częściej zwraca uwagę na problem degradacji terenów zielonych. Futbol pełni w tej sytuacji rolę pośrednika. Miło słyszeć, że sport po raz kolejny niesie ze sobą głębszy przekaz, który może pomóc ludziom uzmysłowić sobie ważne kwestie. Najmniej zadowoleni z faktu „zalesienia stadionu” są piłkarze drugoligowej Austrii Klagenfurt, którzy przez dwa miesiące będą zmuszeni rozgrywać mecze na innym obiekcie.

Darek Piechota

ZOBACZ TAKŻE: Piłka nożna okiem niepełnosprawnych kibiców. Wywiad z Miłoszem Kordaczukiem.

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.