Trzy tygodnie temu na Polach Elizejskich w Paryżu zgasł znicz Igrzysk Olimpijskich, a już dzisiaj zapłonie znicz Igrzysk Paraolimpijskich. Zmagania paraolimpijczyków potrwają do 8 września. 

Pierwsze Letnie Igrzyska Paraolimpiady odbyły się w 1960 roku w Rzymie. Uczestniczyło w nich 400 sportowców z 23 krajów, a w 1976 roku miały miejsce pierwsze igrzyska zimowe. Od 1988 dzięki umowie z MKOL Paraolimpiada odbywa się na tych samych obiektach co Igrzyska Olimpijskie.

Podczas rywalizacji na paryskich arenach będziemy mogli podziwiać ponad 4000 sportowców z całego świata. Pod Biało – Czerwoną flagą zobaczymy 84 szczęśliwców, którzy powalczą o medale. Na poprzednich pandemicznych Igrzyskach w Tokio Polacy wywalczyli 24 krążki (7-6-11), co przełożyło się na 17 pozycję w tabeli. 

W polskiej reprezentacji na paryskich Igrzyskach wystąpi 41 kobiet i 43 mężczyzn, którzy wystąpią w 15 dyscyplinach. Wielce prawdopodobne, że w Paryżu paraolimpijczycy przekroczą 800 medali – na obecny moment z letnich i zimowych Igrzysk Polacy przywieźli 798 medali. 

W narodowych barwach nie zabraknie gwiazd, bowiem kwalifikacje uzyskali m.in. Natalia Partyka (paratenis stołowy), Damian Iskrzycki (boccia) czy Milena Olszewska (parałucznictwo).

Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, optymistycznie spogląda na rywalizację.

Jesteśmy krajem, który bardzo szeroko prezentuje się na igrzyskach. Nie wszystkie państwa mają taki komfort, żeby w aż tylu sportach móc w ogóle walczyć o kwalifikacje paralimpijskie – powiedział.

Na terenie Polski oprócz transmisji na sportowych antenach Polsatu z Igrzysk Paraolimpijskich, będą prawdopodobnie dostępne na kanale Youtube Paralympic Games.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
W Radiu Gol od delikatnie ponad roku. Miłośnik siatkówki, czarnego sportu (coś pięknego) i teqballa.