W dotychczasowej historii Mistrzostw Polski w piłce nożnej na najwyższym stopniu podium stanęło 17 klubów. Nie wszyscy mistrzowie są jednak pamiętani przez przeciętnego kibica. Jednym z takich zespołów są Szombierki Bytom. Jest to pierwszy, ale nie ostatni tekst z serii “Zapomniani mistrzowie”

Śląski klub powstał w 1945 roku, ale nawiązuje do tradycji Towarzystwa Sportowego Poniatowski założonego 21 lutego 1920 r. w dzielnicy Bytomia o nazwie Szombierki. Natomiast w 1963 r.  pierwszy raz od 1950 r. awansowali do I ligi, w której grali z większym lub mniejszym szczęściem. Kilka razy zajęli miejsce tuż za podium, ale w 1972 roku przydarzył się spadek. Przygoda z II ligą trwała zaledwie jeden sezon, po którym wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Sezon mistrzowski 

Kibice Szombierek najlepiej wspominają rozgrywki z lat 1979/1980. Przed startem sezonu eksperci nie dawali im większych szans. Jednak trener Hubert Kostka bardzo dobrze przygotował zespół i po rundzie jesiennej jego drużyna zajmowała fotel lidera. Mimo bardzo dobrej dyspozycji nadal pojawiały się głosy, że to tylko chwilowy zryw klubu z Bytomia i na wiosnę wszystko wróci do normy. Nic bardziej mylnego! Wygrali z Górnikiem (3:1), Widzewem (3:0), Zawiszą w Bydgoszczy (3:0), Legią (5:0), Ruchem (3:0) czy z sąsiadami zza miedzy Polonią Bytom (2:0). Warto wspomnieć również piłkarzy, którzy zdobywali tytuł. W sezonie 1979/1980 Szombierki grały w następującym składzie: Herisz, Byś, Sośnica, Włodarczyk, Skiba, Surlit, Wojtowicz, Rabenda, Feliksik, Sobol, Mierzwiak, Sroka, Kwaśniowski, Nagiel, Ogaza i Janik. Ostatecznie zakończyli sezon, mając trzy punkty przewagi na drugim Widzewem Łódź. 

Wygranie ligi pozwoliło Bytomianom zagrać w Pucharze Europy. W pierwszej rundzie podopieczni Huberta Kostki zmierzyli się z tureckim Trabzonsporem. Na wyjeździe Polacy przegrali 1:2, ale na własnym stadionie zagrali bardzo dobrze, wygrali 3:0. W drugiej rundzie było zdecydowanie gorzej. Szombierki musiały uznać wyższość CSKA Sofii, przegrywając oba mecze, u siebie 0:1 oraz 0:4 na wyjeździe.

Szombierki obecnie

Od spadku z Ekstraklasy w sezonie 1992/1993, popularne “Szombry” nawet nie zbliżyły się do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W tegorocznych rozgrywkach zespół z Bytomia gra w 4. lidze. Po 19. kolejkach zajmują 6. miejsce w tabeli. Jednak nie mają już szans na awans, ponieważ tracą 17 punktów do lidera. W XXI wieku Szombierki nie awansowały ani razu powyżej trzeciej ligi. Natomiast w roku 2007/2008 byli zmuszeni do gry w B klasie.

Interesując się piłką nożna w Polsce, warto znać jej historię. Szombierki Bytom niewątpliwie są jej ważnym elementem. Być może w przyszłości zbliżą się do sukcesów z lat 60., 70. i 80. 

fot. szombierkibytom.com

UDOSTĘPNIJ