MKOL oraz komitet organizacyjny przyszłorocznych IGRZYSK OLIMPIJSKICH po dokonaniu konsultacji między innymi WORLD ATHLETICS postanowiły definitywnie przenieść zawody w chodzie sportowym i maraton z Tokio do Sapporo.

Decyzja miała miejsce po tym jak w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Doha, zawodnicy rywalizowali w maratonie i chodzie sportowym, w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Pogoda taka sama panuje na przełomie lipca i sierpnia w Tokio. Natomiast aura pogodowa w Sapporo jest przyjazna do rozgrywania chodu i maratonu niż w stolicy Japonii.

Chodziarze rywalizować będą w Parku Odori – ponad siedmiohektarowym pasie zieleni położonym w centrum Sapporo. Bieg Maratoński odbędzie się też w Parku Odori.

Przeniesienie zawodów z Tokio do odległego o ok. 800 kilometrów na północ Sapporo wiązało się ze zmienieniem programu minutowego chodu sportowego i maratonu. Rywalizacja w tych konkurencjach będzie toczyć się od 6 do 9 sierpnia. Mimo przeniesienia maratonu organizatorzy chcą, aby najlepsi zawodnicy w tej konkurencji medale odebrali podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. Maraton rozgrywany jest ostatniego dnia Igrzysk. Wyjątkowo dla maratończyków ma być zorganizowany szybki lot do Tokio, żeby odebrali medale podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich.

Uaktualniony program minutowy:

6 sierpnia

16:30 (czasu lokalnego) – chód na 20 kilometrów mężczyzn

7 sierpnia

05:30 (czasu lokalnego) – chód na 50 kilometrów mężczyzn
16:30 (czasu lokalnego) – chód na 20 kilometrów kobiet

8 sierpnia

07:00 (czasu lokalnego) – maraton kobiet

9 sierpnia

07:00 (czasu lokalnego) – maraton mężczyzn 

Kamil Michalec

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.