Piąte miejsce Kai Ziomek było najlepszym wynikiem polskich panczenistów podczas pierwszego dnia rywalizacji w Pucharze Świata w Arenie Tomaszów. Ponadto bardzo dobrze na dystansie 500 m spisała się Andżelika Wójcik.

Ziomek była jedyną naszą zawodniczką startującą w piątek w grupie A – walczącej o najlepsze miejsca w pucharowej rywalizacji. Z czasem 38,090 przegrała tylko z nową rekordzistką toru Erin Jackson, Nao Kodairą, Olgą Fatkuliną i Angeliką Golikową. Na uwagę zasługuje też rezultat Andżeliki Wójcik, która wygrała grupę B. Rezultat 38.260 dałby jej dziesiątą pozycję w grupie A. Dzięki dzisiejszemu występowi Wójcik zaprezentuje się w gronie elity już jutro, podczas drugiej rywalizacji na tym dystansie.

Wśród panów na 500 m w grupie B dwa pierwsze miejsca również zajęli Biało-Czerwoni – Piotr Michalski i Damian Żurek. Ten drugi pobił przy tym swój rekord życiowy, który wynosi teraz 35,166. Na szóstym miejscu sklasyfikowany został Marek Kania, na 21. Sebastian Kłosiński, a na 28. Gaweł Oficjalski, który pierwotnie zgłoszony był jako rezerwowy, ale wskoczył na miejsce Artura Nogala, któremu dolegają plecy. W grupie A Chińczyk Tingyu Gao pobił rekord toru w Tomaszowie Mazowieckim – wynikiem 34,265 zapewnił sobie też zwycięstwo z Tatsuyą Shinhamą i Laurentem Dubreuilem.

W piątek rozegrano też rywalizację na najdłuższych dystansach pucharowych – 3000 m kobiet i 5000 m mężczyzn. Wśród pań oglądaliśmy tylko jedną Polkę, Magdalenę Czyszczoń, która zajęła 19. pozycję w grupie B. Jeszcze słabiej spisali się nasi panowie – Szymon Palka był 35., Mateusz Owczarek 36., Dawid Burzykowski 40., a Artur Janicki został zdyskwalifikowany.

W grupie A oglądaliśmy kolejne rekordy toru – najpierw na 3000 m pań autorstwa Isabelle Weidemann (4:05,255), a następnie poprawiony przez Irene Schouten (4:04,009). Holenderka tym samym wywalczyła najwyższy stopień podium, na którym jej i Kanadyjce towarzyszyła Włoszka Francesca Lollobrigida. Na 5000 m Nils van der Poel skompletował dzień rekordów, uzyskując czas 6:15,562. Szwed wygrał z przewagą 5,37 s nad Kanadyjczykiem Tedem-Janem Bloemenem oraz zdetronizowanym rekordzistą Areny Tomaszów na tym dystansie, Patrickiem Roestem.

 

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.