Bardzo często zdarza się, że obcokrajowcy wybierają Ekstraklasę ze względu na pieniądze lub traktują ją jako odskocznie do lepszej ligi. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku piłkarzy, którzy zostali uwzględnieni w tym rankingu. Dla nich Polska stała się drugim domem.

5. Vlastimir Jovanović (Korona Kielce/ Termalica Bruk-Bet Nieciecza)- 235 meczów

Bośniak, który w 2009 roku przeniósł się do Kielc. Przez lata był uważany za bardzo solidnego środkowego pomocnika. W barwach Korony wybiegł na ekstraklasowe boiska, aż 176 razy, później przeniósł się do Niecieczy gdzie zagrał 59 razy. W obecnym sezonie możemy go obserwować na boiskach pierwszoligowych, ponieważ w poprzednich sezonie spadł wraz z Termalicą. Jovanović jest trzykrotnym reprezentantem Bośni i Hercegowiny. Posiada również polskie obywatelstwo.

4. Wahan Geworgian (Wisła Płock/Jagiellonia Białystok/ŁKS/Zawisza Bydgoszcz)-237 meczów

Do polski trafił już w wieku 13 lat, karierę rozpoczął w Wiśle Płock, w której barwach zagrał 162 spotkania na poziomie Ekstraklasy. W pozostałych klubach nie wiodło mu się tak dobrze. W Jagiellonii zagrał 18 razy, w ŁKS-ie 19, a w Zawiszy 32 razy. Geworgian otrzymał polskie obywatelstwo i udało mu się nawet zadebiutować w naszej kadrze. W 2004 roku wszedł na boisko w 90′ meczu towarzyskiego ze Stanami Zjednoczonymi.

3. Aleksandar Vuković (Legia Warszawa/Korona Kielce)- 242 mecze

Rzadko zdarza się, aby piłkarz był tak dobrze wspominany w dwóch zagranicznych klubach. Vuković przyjechał do Polski w 2001 roku. Został piłkarzem Legii Warszawa, w której zagrał 166 meczów. Następnie po krótkiej przygodzie w Grecji przeszedł do Korony Kielce. W barwach „złocisto krwistych” pojawił się na boisku 76 razy. Obecnie Vuković jest asystentem trenera Legii. Co ciekawe, pierwsi trenerzy są zwalniani, a Vuković trwa cały czas na swoim stanowisku. Widać, że włodarze Legii mają do niego bardzo duże zaufanie.

2. Pavol Stano (Polonia Bytom/Jagiellonia Białystok/Korona Kielce/Podbeskidzie Bielsko-Biała/Termalica Bruk-Bet Nieciecza)- 243 mecze

Zawodnik znany głównie z występów w Koronie Kielce, w której zagrał 123 razy. Był czołową postacią w drużynie Leszka Ojrzyńskiego. W pozostałych klubach grał krótko. Tylko w Jagiellonii przekroczył barierę 30 spotkań. Warto zauważyć, że podczas występów w Termalice miał blisko 40 lat, a mimo wszystko często wychodził w pierwszym składzie. Jest jedynym zawodnikiem z tej piątki, który nie ma polskiego obywatelstwa.

1. Miroslav Radović (Legia Warszawa)- 271 meczów

Legenda Legii Warszawa. Jako jedyny z wymienionych, grał tylko w jednym polskim klubie. Dodatkowo jest najlepszym zagranicznym strzelcem w historii Ekstraklasy. Cieniem na jego przygodzie z Legią kładzie się historia z transferem do Chin, ale wydaje się, że kibice już mu to wybaczyli. Jego przewaga nad resztą stawki jest na prawdę duża, a warto zauważyć, że z czołowej piątki tylko on ciągle jest piłkarzem klubu z Ekstraklasy.

Dobry obcokrajowiec w Ekstraklasie to rzadkość. Jest ich coraz więcej, ale nie zawsze idzie to w parze z jakością. Przykłady wyżej wymienionych piłkarzy pokazują, że zagraniczny zawodnik może poczuć się w Polsce jak w domu, ale najważniejsze żeby mieli oni odpowiednie umiejętności.

fot. GOL.pl

UDOSTĘPNIJ