Dziś poznaliśmy uczestników ćwierćfinałowych meczów turnieju olimpijskiego w hokeju na lodzie mężczyzn. Awans wywalczyły reprezentacje Kanady, Szwajcarii, Danii i Słowacji.

Szwajcarzy okazali się tylko trochę lepsi od Czechów. Nasi południowi sąsiedzi jako pierwsi wyszli na prowadzenie, ale już pierwszą tercję reprezentacja Szwajcarii zakończyła z wynikiem 2-1. W drugiej części meczu mimo dużej przewagi rywali Helwetom udało się powiększyć przewagę i utrzymać ją już do końca spotkania mimo intensywnych ataków Czechów i kolejnych bramek w ostatniej tercji. Finalnie Szwajcarzy wytrzymali naciski przeciwników i wygrali 4-2.

Słowacy przez cały mecz z Niemcami mieli drobną, lecz nie przygniatającą przewagę optyczną. Skuteczność hokeistów ze Słowacji była jednak skrajnie lepsza i pozwoliła na wyjście na prowadzenie w 12. minucie. Niemcy nie potrafili odpowiedzieć swoimi trafieniami i stracili tylko kolejne 3 gole, przegrywając 4-0.

Najwięcej emocji dało nam wyrównane starcie Dania – Łotwa. Skandynawowie za sprawą Mortena Poulsena wyszli na prowadzenie w 13. minucie, jednak cieszyli się nim tylko 4 minuty, bo tyle zajęło ich rywalom wyrównanie. Łotysze zdobyli również kolejną bramkę, wykorzystując przewagę zawodnika na początku środkowej tercji. Przed jej zakończeniem jednak wynik wrócił jednak do remisu dzięki golowi Juliana Jakobsena. W tak samo jak reszta meczu wyrównanej ostatniej partii Duńczykom udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, strzelić finalną bramkę i awansować z wynikiem 3-2.

Zdecydowanie najmniej ekscytujące było starcie Kanady z Chinami. Azjaci po pierwszej tercji, przegranej przez nich 2-1, mogli zachować jeszcze nadzieję, ale po kolejnych 20 minutach tablica wyników wskazywała już na 5-2. Kanadyjczycy dzięki Ericowi Staalowi i Jackowi McBainowi zaliczyli jeszcze dwa trafienia w ostatniej części spotkania i w stylu awansowali do ćwierćfinału.

Jutrzejszy dzień będzie pełen olimpijskiego hokeja. Najważniejszym spotkaniem dnia będzie mecz o trzecie miejsce pań, między Finkami a Szwajcarkami. Zobaczymy także wszystkie ćwierćfinały mężczyzn. W nich USA czeka mecz z Słowacją, Rosyjski Komitet Olimpijski z Danią, Finlandię ze Szwajcarią oraz Szwecję z Kanadą.