Reprezentacja Kanada kobiet w hokeju na lodzie pokonała w finale turnieju olimpijskiego USA 3-2 i sięgnęła po złoty medal.

Mecz między USA a Kanadą był godnym finału starciem. Otworzyła go bardzo wyrównana tercja, w której bramkę jako pierwszej udało się zdobyć Sarah Nurse, wyprowadzając Kanadę na prowadzenie. Kilka minut później Marie-Philip Poulin poprawiła wynik swoim trafieniem, doprowadzając do wyniku 2-0.

W drugiej części starcia Amerykanki uzyskały nieco przewagi optycznej, jednak straciły kolejnego gola po trafieniu Poulin z 30. minuty. Jeszcze w 27. minucie Hilary Knight udało się jednak zdobyć gola i w finalną tercję Amerykanki wchodziły ze stratą dwóch punktów i nadzieją na dalszą walkę.

W niej zaprezentowały się świetnie, jednak nie wystarczająco dobrze. Udało im się atakować przez większość czasu, ale 15 obron Ann-Renee Desbiens skutecznie je zatrzymało. Bramkę na 3-2 udało się jedynie zdobyć Amandzie Kessel, jednak nie wystarczyło to na odebranie złota Kanadzie.

Kanadyjski sięgnęły po szósty już z rzędu złoty medal w hokeju na lodzie kobiet – seria ekipy z kraju klonowego liścia kontynuuje się od Igrzysk w Salt Lake City w 2002. Srebro przypadło oczywiście dzisiejszym przegranym – USA, a po brąz sięgnęły Finki, które pokonały wczoraj Szwajcarię w meczu o trzecie miejsce.

Jutro czekają nas półfinały turnieju mężczyzn – Finowie zagrają ze Słowakami, Rosyjski Komitet Olimpijski ze Szwecją. W kolejnych dwóch dniach czekają nas mecz o trzecie miejsce, jak i finał panów.