Marte Olsbu Røiseland
Marte Olsbu Røiseland / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Steffen Prößdorf

31-letnia Norweżka Marte Olsbu Røiseland złotą medalistką biathlonowego sprintu kobiet na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Srebrny medal wywalczyła Szwedka Elvira Oeberg, a brązowy Włoszka Dorothea Wierer.

W piątkowe przedpołudnie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 rozegrany został sprint kobiet na dystansie 7,5 kilometra. Rywalizacja rozpoczęła się o godzinie 10:00, a pierwszą zawodniczką, która pojawiła się na starcie, była Norweżka Tiril Eckhoff. Na liście dzisiejszych zmagań pojawiło się łącznie 89 biathlonistek. Jako ostatnia z nich wystartowała Anna Mąka.

29-latka spudłowała na strzelnicy trzykrotnie i zajęła 66. miejsce z nieco ponad trzyminutową stratą do zwyciężczyni dzisiejszego biegu. Drugą z „Biało-Czerwonych”, która nie zakwalifikowała się do niedzielnego pościgu, była Kinga Zbylut (+3:20.8). Urodzona w Zakopanem zawodniczka popełniła o jeden błąd mniej, ale ostatecznie uplasowała się o trzy „oczka” za Mąką.

Na 53. pozycji zmagania ukończyła najmłodsza z naszych reprezentantek, Kamila Żuk. 24-latka pomyliła się na strzelnicy tylko raz, ale słabsze tempo biegu przerodziło się w prawie 2 minuty i 40 sekund straty. Zdecydowanie najlepiej z Polek poradziła sobie Monika Hojnisz-Staręga, która również spudłowała tylko raz i zajęła bardzo wysokie, 16. miejsce (+1:28.6).

Brązowy medal dzisiejszych zmagań wywalczyła Włoszka Dorothea Wierer. Dla 31-letniej biathlonistki to pierwszy indywidualny krążek igrzysk olimpijskich. Do tej pory reprezentantka Italii miała na swoim koncie dwa brązy – za sztafety mieszane z Sochi (2014) i Pjongczangu (2018). Dziś strzelała bezbłędnie, co dało jej trzecie miejsce i niespełna 40 sekund straty do zwyciężczyni.

Srebro wywalczyła Szwedka Elvira Oeberg. Debiutująca na igrzyskach 22-latka nawet prowadziła po pierwszym strzelaniu, ale nie była w stanie utrzymać tempa, które zapewniłoby jej złoty medal. Nie da się jednak ukryć, że jest to jej największe osiągnięcie w karierze. Młodsza siostra Hanny także była bezbłędna, ale przegrała z Marte Olsbu Røiseland o ponad pół minuty (+30.9).

Norweżka pobiegła dziś rewelacyjnie, a jej wygrana wpisała się na kartach historii biathlonu. Niespełna 31-sekundowa przewaga nad drugą w klasyfikacji zawodniczką jest największą w historii sprintów na igrzyskach olimpijskich. Liderka Pucharu Świata również nie popełniła ani jednej błędu na strzelnicy, co dało jej drugi złoty medal tegorocznej imprezy. O pierwszym pisaliśmy TUTAJ.

Skrócone wyniki sprintu kobiet na 7,5 kilometra:

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Marte Olsbu Røiseland Norwegia 20:44.3 (0)
2. Elvira Oeberg Szwecja 21:15.2 +30.9 (0)
3. Dorothea Wierer Włochy 21:21.5 +37.2 (0)
4. Lisa Theresa Hauser Austria 21:31.6 +47.3 (0)
5. Ingrid Landmark Tandrevold Norwegia 21:44.5 +1:00.2 (0)
6. Kristina Reztsova Rosja 21:49.3 +1:05.0 (2)
7. Anna Magnusson Szwecja 21:50.2 +1:05.9 (0)
8. Yuliia Dzhima Ukraina 21:51.8 +1:07.5 (1)
9. Anaïs Bescond Francja 21:53.1 +1:08.8 (1)
10. Alina Stremous Mołdawia 21:59.5 +1:15.2 (0)
16. Monika Hojnisz-Staręga Polska 22:12.9 +1:28.6 (1)
53. Kamila Żuk Polska 23:23.2 +2:38.9 (1)
66. Anna Mąka Polska 23:55.4 +3:11.1 (3)
69. Kinga Zbylut Polska 24:05.1 +3:20.8 (2)

Już jutro w sprincie na 10 kilometrów wystartują mężczyźni. Na liście startowej widnieją nazwiska 94 biathlonistów. Wśród nich jest jedyny z Polaków – Grzegorz Guzik. 30-latek ruszy na trasę z numerem 17. Początek zmagań o godzinie 10:00. Relacja na żywo w Kanale 1. Radia GOL. Rywalizację skomentuje dla Państwa Wojciech Nowakowski. Zapraszamy!