W miniony weekend na torze Epsom Downs odbył się festiwal Derby. Najważniejszą gonitwę sezonu wygrał Desert Crown, natomiast dzień wcześniej w Oaks zwyciężyła Tuesday.

Przedsmakiem dla rywalizacji trzylatków była gonitwa Coronation Cup – z udziałem obrońcy tytułu, Pyledrivera. Faworyt długo trzymał się z przodu, jednak na pół mili przed metą atak przypuścił Hukum, a na dwa furlongi przed celownikiem Pyledriver opadł z sił, dopiero na ostatnich 100 metrach broniąc drugie miejsce przed High Definition.

Rywalizacja w Oaks również rozstrzygnęła się na ostatniej prostej. Bieg rozprowadziła Thoughts of June, jednak zdecydowany atak przypuściła Tuesday. Na ostatnim furlongu dogalopowała do niej Emily Upjohn, zrównując się z rywalką tuż przed metą, jednak wbiegając w celownik o krótki łeb za Tuesday.

Najbardziej okazałe zwycięstwo odniósł Desert Crown w gonitwie Derby, rozgrywanej nieprzerwanie od 1780 roku (w czasach wojny przeniesionej do Newmarket), atakując polem na trzy furlongi przed celownikiem i ze spokojem przybiegając do mety o 2,5 długości przed Hoo Ya Mal, wyprzedzającym o głowę Westovera.

Kolejne emocje wyścigowe na Wyspach już w przyszłym tygodniu – podczas festiwalu Royal Ascot na torze położonym niedaleko zamku Windsor. W ten weekend natomiast na Torze Służewiec odbędą się ostatnie próby przed naszą krajową edycją Derby – Nagroda Soliny (Specjalna) oraz Nagroda Iwna (Przychówku).

 

Autor: Wojciech Nowakowski
Foto: Images George Rex, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.