Paraolimpiada
Źródło: sports.pixolli.com | fot. Oliver Kremer (DBS) | Photo © 2019

Kolejny emocjonujący dzień zmagań na paraolimpiadzie za nami. We wtorek biało-czerwoni ponownie walczyli o medale. Z ich zdobycia cieszyć się mogą Lucyna Kornobys (srebro) oraz Renata Kałuża (brąz).

Zawodnicy rywalizowali w pięciu różnych dyscyplinach. Poniżej krótkie podsumowanie zmagań biało-czerwonych.

W jeździe na czas w kategorii H4 wystartował m.in. Rafał Wilk, który był bardzo blisko podium (40:9.78). Stracił zaledwie 10 sekund i ostatecznie zajął czwarte miejsce. Trzy pozycje niżej znalazł się Krystian Giera z wynikiem 42:10.59. Rywalizujący w kategorii H3 Rafał Szumiec zajął dziewiąte miejsce. Trasę pokonał w czasie 45:10.77. Można się domyślać, że miał dużą stratę do podium, bo aż ponad półtorej minuty.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Renata Kałuża, która w kategorii H3 wywalczyła brąz. Pokonanie trasy zajęło jej 33 minuty 50 sekund i 52 setne. Na czwartej pozycji w kategorii B znalazła się Dominika Putyra wraz z przewodniczką Ewą Bańkowską (49:45.17). Szóste miejsce przypadło Justynie Kiryle oraz Aleksandrze Tecław z rezultatem 51:09.21.

Lekka atletyka i kolejny medal dla Polski! Lucyna Kornobys zdobyła srebro w pchnięciu kulą w kategorii F34 z wynikiem 8,60 metra. Przegrała jedynie z Chinką Lijuan Zoo, która ustanowiła nowy rekord świata – 9,19 metra. W rywalizacji mężczyzn w kategorii F32 na dziewiątej pozycji znalazł się Maciej Sochal (najdalszy rzut – 8,51 metra).

Pozostałe wyniki Polaków w lekkoatletyce:

– finał biegu na 400 metrów mężczyzn (T36): Krzysztof Ciuksza – 5. miejsce
– bieg eliminacyjny na 100 metrów kobiet (T47): Alicja Jeromin (nowy rekord Europy)
– finał biegu na 100 metrów kobiet (T47): Alicja Jeromin – 4. miejsce
– finał biegu na 400 metrów kobiet (T40): Justyna Franieczek – 5. miejsce
– skok w dal (T38): Anna Trener-Wierciak – 5. miejsce

Piąte miejsce w pływaniu zajął zarówno Alan Ogorzałek w wyścigu eliminacyjnym na 100 metrów stylem motylkowym w kategorii S10 oraz Oliwia Jabłońska w klasie S10. W strzelectwie z siódmego miejsca do finału awansował Szymon Sowiński (pistolet pneumatyczny w kategorii SH1). W końcowej rywalizacji był szósty.

Tenis stołowy

W 1/8 finału turnieju drużynowego mężczyzn w klasie 4/5, Polacy pokonali Serbię. Rafał Lis wygrał pojedynek z Goranem Perliciem, a Krzysztof Żyłka uległ Mitarowi Palikuci, ale w deblu zwyciężyli pewnie 3:0. Natomiast w ćwierćfinale wraz z Maciejem Nalepką w klasach 9 i 10 przegrali z Koreą Południową 1:2.

W ćwierćfinale turnieju drużynowego w łączonej klasie 1/2 Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk pokonali 2:0 reprezentację Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego.