Iga Świątek awansowała do 1/4 finału WTA w Ostrawie. Rywalką Polki była Ajla Tomljanovic, która w drugim secie nie była w stanie kontynuować gry.

Raszynianka po triumfie w US Open zdecydowała się kilkutygodniowy odpoczynek. Fenomenalny sezon prezentowany przez Igę Świątek nie zakończył się jeszcze i pragnie zdobyć tytuł m.in. w Czechach. W pierwszej rundzie jako rozstawiona z numerem 1, otrzymała wolny los. Zaś w 1/16 finału przeciwniczką była dużo bardziej doświadczona Ajla Tomljanovic.

Pierwszy set był niezwykle wyrównany, ale końcówka należała do naszej tenisistki, która w kluczowym momencie zaczęła mocniej atakować i podejmować mnie ryzyka. Drugi set zaczęła lepiej 29-letnia Australijka, która przełamała Igę Świątek, ale następny gem padł już łupem Polki. Następnie Ajla Tomljanovic poprosiła o pomoc medyczną, gdyż poczuła dyskomfort i po czwartym gemie zrezygnowała z dalszej rywalizacji.

– Nie w taki sposób chciałam skończyć ten mecz, ale to był solidny powrót po przerwie – przekazała Świątek na „Instagramie”. – Miałam trzy tygodnie przerwy. Jestem zadowolona, że po takim czasie miałam okazję zagrać w intensywnym meczu. Chciałam wszystkim podziękować, bo robicie świetną atmosferę. Rzadko kiedy mam okazję grać tak blisko kraju. Dziękuję wam że dajecie mi tyle energii i pomagacie mi utrzymać ten poziom – mówiła wyraźnie podekscytowana jeszcze na korcie.

W ćwierćfinale może trafić na Amerykankę Caty McNally (WTA 151.) lub Czeszkę Karolinę Muchovą (WTA 189.). W środę z czeskim turniejem pożegnała się Paula Badosa, która była rozstawiona z numerem 4. Lepsze tego dnia była tenisistka gospodarzy – Petra Kvitova. Należy też zauważyć, że w drabince, gdzie jest Świątek nie ma Brazylijki – Beatriz Haddad Maia, która również musiała uznać wyższość Czeszce.

Mecze środowe WTA Ostawa:

Shelby Rogers (USA) – Barbora Krejcikova (Czechy) 0:2 (2:6, 2:6)

Karolina Muchova (Czechy) – Beatriz Haddad Maia (Brazylia) 2:0 (6:4, 6:4)

Iga Świątek (Polska) – Ajla Tomljanovic (Australia) 2:0 (7:5, 2:2 – krecz)

Petra Kvitova (Czechy) – Paula Badosa (Hiszpania) 2:0 (7:6(7:4), 6:4)

Aliaksandra Sosnowicz (Białoruś) – Elena Rybakina (Kazachstan) 1:2 (7:6(7:5), 4:6, 5:7)