9,99 – taki wynik poszedł w świat! Uzyskał go Polak, Marian Woronin, w biegu na 100 metrów, 9 czerwca 1984 roku. Czas został później jeszcze skorygowany na 10,00, jednak nadal imponuje. Kilka dni temu ten aktualny rekord Polski świętował swoje 36. urodziny. Przez przeszło trzy dekady żaden sprinter znad Wisły nawet nie zbliżył się do tego osiągnięcia.

Pierwszy biały człowiek, który złamał elektroniczną barierę 10 sekund. Wydarzenie bez precedensu. Marian Woronin na zawsze zapisał się w historii lekkoatletyki. Na stadionie Skry, zawodnik Legii uzyskał wynik 9,992 (zaokrąglony później do dwóch miejsc po przecinku w górę, co dało 10,00).

Marian Woronin i chwila, która przeszła do historii. Pierwotnie tablica pokazała wynik 9,99, dopiero potem czas został skorygowany na 10,00 FOT: sprinterzy.com

Był to ówczesny rekord Europy, który utrzymał się przez cztery kolejne lata. Jest to też najlepszy czas uzyskany kiedykolwiek przez Polaka. Tak, to nie pomyłka. Nadal nikt nie zdołał pobić wyczynu Woronina. Ten natomiast w przeciągu całej kariery aż sześciokrotnie biegał poniżej 10,20.

Wybitny biegacz zauważa, że nie jest jedynym właścicielem rekordu “z brodą” w polskim sporcie.

“Przykro mi, że to trwa tak długo. Nie wiem, czemu nikt nie pobił mojego rekordu do tej pory. Zresztą są też inne, jak Ireny Szewińskiej na 400 metrów [49,28 – przyp. red.] czy Ludwiki Chewińskiej w pchnięciu kulą [19,58 – przyp. red.], które także czekają na pobicie” – dodał Woronin.

Według rekordzisty, polski sprint posiada wielu zdolnych zawodników, jednak często ich rozwój jest hamowany przez kontuzje. Przyznaje, że on sam miał co najwyżej lekkie naderwania mięśni podczas całej swojej kariery [a był to okres 15 lat, 1973-88 – przyp. red.]. Miejmy nadzieję, że już niedługo pojawi się ktoś, kto podejmie rękawicę i powalczy ze słynnym rekordem.

Marian Woronin jest złotym medalistą mistrzostw Europy w Pradze w 1978 roku w sztafecie 4×100 metrów oraz brązowym medalistą w indywidualnym biegu z czempionatu w Atenach w 1982 roku. Sprinter ma również w swoim dorobku srebro ze sztafety olimpijskiej 4×100 metrów z Moskwy z 1980 roku. 63-letni Woronin znany jest także jako inicjator „czwartków lekkoatletycznych”, które służą znajdowaniu młodych, lekkoatletycznych talentów. Idea ta była inspiracją do stworzenia cyklu mityngów przez TVP i Orlen, które startują już niedługo.

ZOBACZ TAKŻE: Duplantis najlepszym sportowcem roku! Otrzyma stypendium od szwedzkiej księżniczki

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Student dziennikarstwa. W miarę merytoryczny i w miarę humorystyczny. Tu na stronie: piłka nożna i lekkoatletyka