Tydzień po inauguracji sezonu w Račicach zawody na poznańskim Torze Regatowym Malta zakończyły Puchar Świata 2022 w kajakarstwie. Domowy tor sprzyjał Biało-Czerwonym, którzy w Poznaniu wywalczyli aż 16 medali.

Od czwartku plan rozgrywania zawodów był zaburzany przez silny wiatr wiejący z zachodu – czyli w plecy kajakarzy. Z tego powodu wszystkie finały rozegrano w niedzielę, a najwięcej radości ponownie kibice mieli podczas rywalizacji kobiecych czwórek na 500 m – Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto podobnie jak w Czechach, tak i przed własną publicznością stanęły na najwyższym stopniu podium, natomiast nasza druga osada – Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska i Helena Wiśniewska – wywalczyła brąz.

Drugie złoto w konkurencji olimpijskiej wywalczyła nasza dwójka kanadyjkarzy Aleksander Kitewski/Arsen Śliwiński na dystansie 500 m. Triumfowali oni też w nieolimpijskiej czwórce wraz z Łukaszem Witkowskim i Oleksijem Koliadychem, natomiast Dominika Putto w dwójce na 200 m zwyciężyła w parze z Katarzyną Kołodziejczyk, gdzie brąz trafił do Ostrowskiej i Klatt, podobnie jak na olimpijskim dystansie 500 m, gdzie nieoczekiwanie w półfinale odpadły Kołodziejczyk i Justyna Iskrzycka.

Żniwa kajakarek uzupełniły srebrna w jedynce na 500 m Anna Puławska i brązowa na swoim koronnym, choć już nieolimpijskim dystansie 200 m Marta Walczykiewicz. Na najniższym stopniu podium stanął także Rafał Rosolski w rywalizacji na dystansie 5000 m.

Poza naszymi „złotymi” osadami kanadyjkarzy w tej specjalności również Polacy stawali na podium – Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak były drugie w olimpijskiej konkurencji C2 500 m, a także w czwórce z Aleksandrą Jacewicz i Katarzyną Szperkiewicz, gdzie na najniższym stopniu podium stanęły Amelia Braun, Angelika Dorozińska, Patrycja Mendelska i Magda Stanny. Srebro w Poznaniu wywalczyli też Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski na 1000 m oraz Mateusz Borgiel w jedynce na 5000 m, natomiast brąz trafił w jedynce na 500 m do Wiktora Głazunowa.

Przed przedstawicielami dyscypliny, która przynosi nam medale olimpijskie nieprzerwanie od igrzysk w Seulu w 1988 roku, przerwa w startach, którą poświęcą na odpoczynek, a następnie przygotowanie formy na mistrzostwa świata w kanadyjskim Dartmouth w pierwszym tygodniu sierpnia oraz mistrzostwa Europy, które rozpoczną się półtora tygodnia później w Monachium.

Autor: Wojciech Nowakowski