Przed nami ostatni weekend sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rekordowo późno skoczkowie zjawili się w Planicy, aby na Letalnicy wziąć udział w ostatnich konkursach cyklu 2022/2023.

Słońce, wysokie temperatury, team party, dalekie loty, poranne konkursy i ta magiczna muzyka to pierwsze z brzegu skojarzenia związane ze słoweńską doliną. To w Krańskiej Gorze położona jest Letalnica, czyli skocznia do lotów narciarskich o punkcie konstrukcyjnym K 200 i rozmiarze HS 240. Rekordzistą Letalnicy jest Japończyk, Ryoyu Kobayashi, który podczas zawodów Pucharu Świata w 2019 roku poszybował na 252 metr. Rok wcześniej próby na odległość 253,5 metra nie ustał Austriak, Gregor Schlierenzauer. Ostatnie konkursy poprzedniego sezonu padły łupem Zigi Jelara i Mariusa Lindvika, drużynowo najlepsza okazała się reprezentacja Słowenii. Rekordzistą pod względem zwycięstw jest Gregor Schlierenzauer, który pięciokrotnie kończył zawody na pierwszym miejscu. 

Polscy skoczkowie w przeszłości odnosili spore sukcesy na Letalnicy. Trzykrotnie zwyciężali Adam Małysz (3x 2007) i Kamil Stoch (2011, 2x 2018). “Orzeł z Wisły”, aż siedmiokrotnie stał na podium. Stoch gdy już kończył zawody w TOP 3 to zawsze wygrywał. Na podium stawali jeszcze Piotr Żyła i Piotr Fijas, obaj dwukrotnie na trzecim miejscu. Polscy skoczkowie raz okazali się najlepsi podczas konkursu drużynowego w 2019 roku. 

Przed ostatnim weekendem znamy już zwycięzcę Kryształowej Kuli, która po niedzielnym konkursie trafi w ręce Halvora Egnera Graneruda. Polscy kibice będą ze szczególną uwagą śledzić wyniki Anze Laniska. Słoweniec traci 73 punkty do trzeciego w klasyfikacji generalnej Dawida Kubackiego. Polaka oczywiście zabraknie w Planicy. Puchar Narodów na 99% trafi do reprezentacji Austrii. Do rozstrzygnięcia pozostały losy Małej Kryształowej Kuli za loty narciarskie. W grze o trofeum pozostali Halvor Egner Granerud i Stefan Kraft. Przewaga Norwega wynosi 60 punktów. Już od kilku sezonów rywalizacji wieńczącej cykl towarzyszy miniturniej Planica 7. Podobnie będzie w tym roku. Po zsumowaniu not czwartkowych kwalifikacji, piątkowych zawodów indywidualnych, sobotniego konkursu drużynowego oraz niedzielnego finału sezonu, najlepszy skoczek wzbogaci się o 20 tysięcy franków szwajcarskich i oryginalne trofeum. 

W czwartkowych kwalifikacjach weźmie udział 68 skoczków z piętnastu reprezentacji narodowych. W tym gronie znajduje się sześciu Polaków: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Andrzej Stękała, który zastąpił Tomasza Pilcha i debiutujący na skoczni do lotów Jan Habdas. Nie będzie oczywiście Dawida Kubackiego. W kwalifikacjach do zawodów na mamuciej skoczni awans do konkursu uzyskuje 40 zawodników.

Program zawodów w Planicy od wielu lat jest bardzo podobny Na czwartek zaplanowano trening z kwalifikacjami (10:00), na piątek – konkurs indywidualny (15:00), a na sobotę – konkurs drużynowy (10:00). Rywalizację w ten weekend, jak i w całym sezonie, po raz pierwszy zakończymy w kwietniu – niedzielnym konkursem (10:00), w którym może wystąpić najlepsza trzydziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Relacje z rywalizacji na Letalnicy można słuchać na antenie Radio GOL. Zapraszamy!

 

 

 

UDOSTĘPNIJ