Można śmiało stwierdzić, że tegoroczna Vuelta po wjeździe do Hiszpanii nadrabia zaległości w emocjach po holenderskiej części wyścigu. Po piątym etapie, który odbył się w środę i zakończył zwycięstwem Marca Solera czerwona koszulka znowu zmieniła właściciela – po Primozu Rogliciu, który, wydawałoby się, powinien na dłużej dzierżyć miano lidera wyścigu, został nim Rudy Molard.

Środowy etap zapowiadał niezwykle ciekawe ściganie po Kraju Basków. Na 188-kilometrowej trasie organizatorzy umieścili aż pięć górskich premii (trzy trzeciej i dwie drugiej kategorii), z czego najtrudniejsze tego dnia wzniesienie było pokonywane aż dwukrotnie – wszystko za sprawą rundy wokół miasta, które jest dobrze znane nie tylko kolarskim, ale także i piłkarskim kibicom.

Tego dnia ucieczka miała problemy z szybkim zawiązaniem się. Nic w tym dziwnego – liczne wzniesienia, falujący teren, mogłyby peletonowi przynieść kłopoty w zlikwidowaniu odjazdu. Kolarze jadący na czele głównej grupy pilnowali więc, aby nikt „groźny” nie spróbował uciec. Ostateczny kształt odjazdu poznaliśmy po przejechaniu około siedemdziesięciu kilometrów i liczył on osiemnastu kolarzy, w tym jeden Polak – Kamil Małecki.

Gdy na 60 kilometrów przed końcem zmagań przewaga prowadzącej grupy ciągle wzrastała i wyniosła już pięć minut, jasne stało się, że ekipa lidera chce się pozbyć czerwonej koszulki i odpuszcza walkę o zlikwidowanie ucieczki. Tymczasem praca z przodu układała się wzorcowo i wszyscy oglądający szybko zrozumieli, że zarówno zwycięzca etapu, jak i nowy lider klasyfikacji generalnej jadą w ucieczce.

Już na pierwszym podjeździe z uciekającą grupą pożegnał się Kamil Małecki. Początkowo na wzniesieniach działo się niewiele – jedynymi atak atakami były te Victora Langellottiego po punkty do klasyfikacji górskiej. Monakijczyk z ekipy Burgos-BH dzięki swojej aktywnej jeździe został nowym posiadaczem białej koszulki w niebieskie grochy. Pierwszym z rajdów, które miały związek z walką o końcowe zwycięstwo,  był ten Lawsona Craddocka – Amerykanin został jednak dogoniony po kilku kilometrach samotnego rajdu. Jako kolejny do solowej akcji ruszył Jake Steward. Brytyjczyk w szczytowym momencie wypracował sobie 40 sekund przewagi nad liczącą niewielu kolarzy grupą pościgową i wjechał z nią na ostatnie wzniesienie. Starania Brytyjczyka nie przyniosły jednak zamierzonego rezultatu w postaci pomknięcia w dół Alto de Vivero przed rywalami, bowiem jeszcze przed szczytem został dogoniony przez Marca Solera, który nieco wcześniej ruszył w samotny rajd.

Hiszpan z UAE Team Emirates przejechał 26 kilometrów, po czym wjechał samotnie na linie mety i mógł celebrować zwycięstwo etapowe. Swój drugi triumf na Vuelcie Marc zadedykował swojemu dziecku.

Przewaga reprezentanta gospodarzy nad resztą stawki nie była duża, bowiem wyniosła zaledwie cztery sekundy. Sytuacje Solerowi z pewnością ułatwiła rozgrywka o czerwoną koszulkę, która toczyła się za jego plecami. Wygrał ją Rudy Molard i to właśnie Francuz został nowym liderem wyścigu. W klasyfikacji generalnej kolarz Groupamy-FDJ ma zaledwie dwie sekundy przewagi nad Fredem Wrightem, który został nowym najlepszym młodzieżowcem  oraz minutę i dziewięć sekund nad Nikiasem Arndtem. Dotychczasowy lider, czyli Primoz Roglic, traci teraz do Molarda 4 minuty i 9 sekund.

Czwartkowy odcinek będzie pierwszym sprawdzianem dla tych, którzy na Vueltę przyjechali z myślą walki o klasyfikację generalną. Meta szóstego etapu została wyznaczona na szczycie około 12-kilometrowego podjazdu.  

UDOSTĘPNIJ
Jarosław Truchan
Sympatyk sportów wszelakich, ale przede wszystkim tenisa, kolarstwa i biathlonu. Prywatnie ogromny fan Rogera Federera, Ronniego O'Sullivana oraz Realu Madryt.