Zawody balonowe - piloci
Zawody balonowe - piloci balonów | fot. Marcus King (FAI)

Dokładnie za tydzień, 20 sierpnia w Toruniu na Lotnisku Aeroklubu Pomorskiego będziemy mogli podziwiać walkę o najbardziej prestiżową nagrodę lotniczą na świecie – Puchar Gordona Bennetta, do której przystąpi piętnaście międzynarodowych załóg. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Zawody o Puchar Gordona Bennetta to coś niesamowitego i oryginalnego. Zaliczane są do najbardziej prestiżowych wydarzeń lotniczych na świecie. Warto też zaznaczyć, że w tej kategorii są one najstarsze. Pierwszy start miał miejsce w 1906 roku w Paryżu. Publiczność liczyła wtedy ponad 200 tysięcy osób.

Jacek Bogdański i Mateusz Rękas | fot. Marcus King (FAI)

Polska aż sześciokrotnie triumfowała w tych zawodach! Pierwsze zwycięstwa miały miejsce jeszcze przed wojną w latach 1933, 1934, 1935 i 1938, a po wojnie biało-czerwoni cieszyli się z wygranej dwukrotnie: w 1983 i 2018 roku. Wyróżniono ośmiu polskich pilotów balonowych, którzy na stałe zapisali się w historii: Franciszek Hynek, Zbigniew Burzyński, Władysław Pomaski, Władysław Wysocki, Antoni Janusz, Franciszek Janik, Stefan Makné i Ireneusz Cieślak. Za tradycję uznano, że zwycięski kraj organizuje kolejną edycję zawodów.

To niezwykłe zawody lotnicze. Przygotowując się do nich obserwowałem inne aerokluby europejskie i zdaję sobie sprawę jak ogromne jest to przedsięwzięcie

– wyjaśnia Jerzy Makula, Prezes Aeroklubu Polskiego, główny organizator zawodów. 

Prezes Makula tłumaczy, że zawodnicy balonowi latają, wykorzystując przesuwające się masy powietrza. Sterowanie balonem polega na wznoszeniu się i opadaniu – wypuszczając wodór lub wyrzucając balast, dzięki czemu wybiera się najkorzystniejszy w danym czasie kierunek wiatru.

Sam start jest widowiskowy i z pewnością bardzo wzruszający – wznosić się w niebo w towarzystwie hymnu narodowego to wyjątkowe przeżycie nie tylko dla zawodnika, ale także dla obserwatorów. Z całego serca zachęcam, by przy tym być

– dodaje Jerzy Makula.

Ostanie zwycięstwo polska załoga w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański odniosła w 2018 roku, czyli dokładnie w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wygrana biało-czerwonej ekipy zapewniła Polsce przywilej organizacji wydarzenia dwa lata później. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała przesunięcie imprezy o rok. Pierwotnie widowisko to miało odbyć się we Wrocławiu, jednak ze względu na zmiany odbędzie się w Toruniu.

Mateusz Rękas i Jacek Bogdański | fot. Marcus King (FAI)

Ciekawostką jest, że od 1906 roku zasady zupełnie się nie zmieniły – najlepsi piloci balonów gazowych startują z tego samego miejsca, w podobnym czasie i z taką samą ilością gazu na balonach o jednakowej pojemności. Każdy z uczestników dąży do tego, aby osiągnąć jak najdłuższy dystans w linii prostej od miejsca startu do lądowania w obszarze mapy zawodów, przy kategorycznie zakazane jest lądowanie na wodzie.

Czym jest dla mnie rywalizacja w Pucharze? Po pierwsze wyzwaniem sportowym a po drugie wielką radością, że mogę reprezentować Polskę w tak prestiżowych zawodach. Zwycięstwo w Pucharze Gordona Bennetta było dla mnie spełnieniem marzenia, które, jak każdy pilot balonowy, nosiłem głęboko w sercu

– mówi Jacek Bogdański, członek zwycięskiej załogi z 2018 roku.

Oprócz głównego wydarzenia, jakim są zawody balonowe, organizatorzy zapewnili również: czterogodzinne pokazy lotnicze samolotów wojskowych, śmigłowców i spadochronów, a także pokazy modelarskich samolotów gigantów. Grupa Balonowa Roleski zaprezentuje replikę balonu Braci Montgolfier.

Dla rodzin z dziećmi przewidziano strefę wystaw lotniczych, wojskowych oraz zabytkowych samochodów. Możliwe będzie wzięcie udziału w modelarskich animacjach dla dzieci i młodzieży. Na chętnych będzie również czekało Wesołe Miasteczko. Nie zabraknie strefy Partnerów i Sponsorów, m.in. Strefy Polska Smakuje – Polski Cukier, gdzie znajdą się niespodzianki dla uczestników imprezy. Na miłośników jedzenia będzie czekał Food Court z foodtruckami. 

Z uwagi na pandemię COVID-19 i aktualnie panujące obostrzenia, chcąc wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować poprzez platformę ebilet.pl: https://www.ebilet.pl/sport/pozostale/piknik-64-miedzynarodowych-zawodow-o-puchar-gordon-bennetta/.

To nie koniec atrakcji! Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert „Pod wspólnym niebem”, w którym udział wezmą najpopularniejsze polskie gwiazdy: Tomasz Organek, Małgorzata Ostrowska, Kamil Bednarek, Andrzej Piaseczny czy Zuza Jabłońska. Wydarzenie zorganizowane przez Urząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpocznie się w sobotę, 21 sierpnia o godz. 19.00. 

TERMINARZ WYDARZENIA:

19 SIERPNIA – CZWARTEK

18.00-18.30 Prezentacja drużyn Stare Miasto
18.30-19.00 Parada drużyn – przejście do Pałacu Dąmbskich ulicami miasta
19.00-21.00 Ceremonia Otwarcia – transmisja online 

20 SIERPNIA – PIĄTEK

16.00-22.00 Start Pikniku | przez cały czas trwania imprezy m.in.:
• Statyka wojskowa,
• Pokaz samochodów zabytkowych,
• Statyka i atrakcje lotnicze
• Modelarskie animacje dla dzieci i młodzieży
• Strefy atrakcji Partnerów,
• Strefy atrakcji Sponsorów,
• Strefa food court,
• Wesołe miasteczko
• Animacje dla dzieci
17.30-18.30 Pokazy modelarskich samolotów gigantów 
19.00-22.00 Planowany slot wylotu balonów Międzynarodowych Zawodów o Puchar Gordona Bennetta

21 SIERPNIA – SOBOTA

12.00-22.00 Start Pikniku – atrakcje jak w piątek
15.00-16.00 Pokazy modelarskich samolotów gigantów
16.00-19.00 Pokazy lotnicze 
20.00-21.00 Pokaz balonowy i fire show: muzyka, światło, dźwięk 
21.1-21.30.1 Fiesta balonowa / grupa lotnicza Roleski – replika balonu Braci Montgolfier 
22.30 Zakończenie imprezy

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.