Tadej Pogacar z ekipy UAE Team Emirates wygrał czwarty etap wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico i objął prowadzenie w imprezie. Słoweniec w klasyfikacji generalnej ma 35 sekund przewagi nad dziewiątym w sobotę Belgiem Woutem van Aertem (Jumba-Visma).

Etap wieńczył wymagający 15-kilometrowy podjazd do stacji narciarskiej Prato di Tivo. To na nim rozstrzygnęły się losy rywalizacji. Grupa faworytów, pokonując wzniesienia, szybko uległa rozciągnięciu. Pogacar jak się okazało na decydujący atak zdecydował się, gdy do mety pozostało niespełna pięć kilometrów.

Słoweńca do końca starał się dopaść Simon Yates (BikeExchange). Brytyjczyk ostatecznie do mety dotarł sześć sekund po zwycięzcy. Trzecie miejsce ze stratą 29 s zajął Kolumbijczyk Sergio Higuita (EF Education-Nippo), a Van Aert był wolniejszy od Pogacara o 45 s.

„To był bardzo ciężki odcinek. Najpierw mój zespół wykonał świetną robotę, aby zmniejszyć stratę do uciekinierów, a potem ja dałem z siebie wszystko podczas wspinaczki. To zwycięstwo bardzo mnie cieszy” – powiedział Pogacar.

Z Polaków tego dnia najlepiej spisał się Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) – był 43. ze stratą 7.04. Ponad 15 minut stracili 74. Rafał Majka (UAE Team Emirates) i 76. Łukasz Owsian (Arkea-Samsic).

W „generalce” do Pogacara 35 s – oprócz Van Aerta – traci także zajmujący trzecie miejsce Higuita. Kwiatkowski jest 37. – 9.34 straty.

Na niedzielę zaplanowano 205-kilometrowy etap z Castellalto do Castelfidardo. Zakończenie zmagań we wtorek.

Siedmioetapowy wyścig między Morzem Tyrreńskim i Adriatyckim ma najwyższą kategorię World Tour i bardzo silną obsadę. W przeszłości polscy kolarze trzykrotnie stanęli na końcowym podium: w 2018 roku cały wyścig wygrał Kwiatkowski, w 1990 drugi był Zenon Jaskuła, a w ubiegłorocznej edycji, przeniesionej z marca na wrzesień wskutek pandemii COVID-19, trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej zajął Rafał Majka.