Tadej Pogačar
Tadej Pogačar / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Petar Milošević

Słoweniec Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) wygrał kolarski wyścig Tirreno-Adriático. Ostatni, siódmy etap zmagań, którym była jazda indywidualna na czas, padł łupem Belga Wouta van Aerta z grupy Jumbo-Visma.

We wtorek, 16 marca odbył się ostatni, siódmy etap kolarskiego wyścigu Tirreno-Adriático. Biorący udział w zmaganiach zawodnicy zmierzyli się dziś z jazdą indywidualną na czas. Mieli oni do pokonania nieco ponad 10-kilometrowy, całkowicie płaski odcinek w San Benedetto del Tronto.

Ostatni, siódmy etap zmagań wygrał Belg Wout van Aert. Przedstawiciel grupy Jumbo-Visma okazał się pierwszym od kilku miesięcy kolarzem, który w „czasówce” pokonał Włocha Filippo Gannę (Ineos Grenadiers). 24-latek zajął dziś 3. miejsce ze stratą 11 sekund. Obu zawodników rozdzielił Szwajcar Stefan Küng (Groupama-FDJ), który wtorkowy odcinek pokonał o sześć sekund wolniej od zwycięzcy.

Na 19. miejscu sklasyfikowany został najlepszy z Polaków – Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe). Osiem lokat niżej znalazł się Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Na 59. pozycji wtorkowy etap ukończył Rafał Majka (UAE Team Emirates), a Łukasz Owsian (Team Arkea-Samsic) był 82.

Wout van Aert / źródło: flickr.com / fot. Dusty J

Największym wygranym niedzieli był jednak Słoweniec Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), który wygrał cały wyścig Tirreno-Adriático. 22-latek miał ponad minutę przewagi przed ostatnim etapem zmagań i było niemal pewne, że to właśnie on odniesie końcowe zwycięstwo we włoskich zmaganiach.

Ostatni etap zmagań Pogačar ukończył na czwartej pozycji, co potwierdziło jego dobrą dyspozycję i przypieczętowało triumf w klasyfikacji generalnej. W niej Słoweniec wyprzedził o minutę i trzy sekundy wspomnianego już van Aerta. Niespełna cztery minuty stracił zamykający podium wyścigu Hiszpan Mikel Landa Meana z grupy Bahrain Victorious.

Na 51. miejscu sklasyfikowany został najlepszy z Polaków – Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Sześć lokat niżej znalazł się Rafał Majka (UAE Team Emirates). Na 70. pozycji wyścig ukończył Łukasz Owsian (Team Arkea-Samsic), a Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) był 114.

114. Maciej Bodnar Polska Bora-hansgrohe 27:35.18 +59:01

Dla Tadeja Pogačara to drugie w sezonie zwycięstwo w wyścigu etapowym. Wcześniej 22-latek triumfował w UAE Tour, który rozegrano w dniach 21-27 lutego. Drugie miejsce zajął Brytyjczyk Simon Yates (Team BikeExchange), a trzecie Portugalczyk João Almeida (DeceuninckQuickStep).