Puchar CEV Chemik Police 3:0 Mladost Zagrzeb 03.03.2020 r. FOT. Adam Kowalski

Siatkarki Grupy Azoty Chemik Police po raz 9. w historii klubu sięgnęły po tytuł mistrzyń Polski! Podopieczne Ferhata Akbasa w czwartym meczu finałowym pokonały drużynę Developres SkyRes Rzeszów 3-1.

Zespoły Grupy Azoty Chemik PoliceDevelopresu SkyRes Rzeszów przyzwyczaiły nas w tej rywalizacji do rozgrywania pięciu setów, lecz we wczorajszym meczu oglądaliśmy cztery. Tyle wystarczyło, aby drużyna Ferhata Akbasa zapewniła sobie tytuł mistrzyń Polski.

Zarówno pierwsza i druga partia miały swój koniec w końcówkach. Gra w ataku Chemika rozgrywała się między Jovaną Brakocevic-Canzian i Martyną Łukasik. Po stronie rzeszowskiej prym w ataku wiodła Jelena Blagojevic. Policzanki zdołały zdobyć trzy punkty przewagi w końcowym fragmencie premierowej odsłony, ale parę minut później tablica wyników pokazywała remis 23-23. Ostatnie dwa słowa należały do gospodyń – atak ze środka skończyła Sinead Jack Kisal, a później punkt zdobyła Olga Strantzali (25-23). Podobnie wyrównany początek widzieliśmy w drugim secie, z tym że dzięki udanym kontrom przewagę osiągnęły siatkarki Stephane Antigi (6-10). Pomimo gonitwy Chemika (12-14) Developres powrócił do wyższego prowadzenia dzięki dobrej grze Kiery Van Ryk (12-17). Nagle rzeszowianki zaczęły być nieskuteczne. Na kontrach dobrze funkcjonowała Brakocevic i na samo zakończenie drugiej partii mieliśmy wynik 23-23. Tym razem zwycięskie okazała się drużyna Developresu, a to za sprawą Alexandry Lazic, która zablokowała Strantzali, a później wykorzystała kontrę (23-25).

Początek trzeciego seta znowu przebiegał wyrównanie, ale przewagę osiągnęły później zwyciężczynie fazy zasadniczej (8-11). Środek seta należał już jednak do Chemika (17-15). W końcowej fazie seta asa serwisowego posłała Brakocevic (22-19). Blok Marty Krajewskiej i kontra w wykonaniu Blagojevic pozwoliły zniwelować straty do jednego punktu (23-22). Piłkę setową dla Chemika Police dał atak Jack Kisal, a po świetnej obronie Natalii Mędrzyk i błędzie dotknięcia siatki przez Developres gospodynie wygrały seta, co przybliżyło je do końcowego triumfu.

Motywacja w zespole z Polic była ogromna, natomiast radość z gry Developresu zniknęła. Mistrzynie kraju rozpoczęły czwartego seta od mocnego uderzenia, osiągając wysoką przewagę (10-4). Siatkarki z Podkarpacia miały problemy ze swoją grą, co skutecznie wykorzystywały ich rywalki. Kiedy policzanki były już w połowie seta mając 16. punktów, to zespół Developresu tkwił na 7. punkcie. Nie do zatrzymania była Brakocevic. Finalnie Grupa Azoty Chemik Police wygrał czwartą partię 25-15 i mógł cieszyć się z obrony tytułu.

Najlepiej punktujące zawodniczkiJovana Brakocevic-Canzian – 24 punkty (19/50, 38% skuteczności, 32% efektywności, ratio punktowe: +17, 2 asy serwisowe, 3 bloki punktowe), Kiera Van Ryk – 24 punkty (21/43, 49% skuteczności, 19% efektywności, ratio punktowe: +6, 3 asy serwisowe)

Skuteczność w ataku: 39% do 37% dla Grupy Azoty Chemik Police

Skuteczność w przyjęciu: 56% do 39% dla Grupy Azoty Chemik Police

Asy serwisowe: 7 do 7

Bloki punktowe: 12 do 8 dla Grupy Azoty Chemik Police

Grupa Azoty Chemik Police 3-1 Developres SkyRes Rzeszów (25-23, 23-25, 25-22, 25-15)

MVPJovana Brakocevic-Canzian

Stan rywalizacji: 3-1 dla Grupy Azoty Chemik Police

Grupa Azoty Chemik Police: Marlena Kowalewska (5), Jovana Brakocevic-Canzian (24), Martyna Łukasik (7), Olga Strantzali (6), Agnieszka Kąkolewska (13), Sinead Jack Kisal (12), Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Paulina Bałdyga, Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk (6)

Developres SkyRes Rzeszów: Marta Krajewska (5), Kiera Van Ryk (24), Jelena Blagojevic (12), Alexandra Lazic (10), Anna Stencel (10), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (4), Aleksandra Kros (libero), Daria Przybyła (libero) oraz Anna Kaczmar, Aleksandra Rasińska (1), Magdalena Grabka, Juliette Fidon-Lebleu

Rywalizacja w TAURON Lidze jeszcze się nie zakończyła. We wczorajszym czwartym meczu o brązowy medal ŁKS Commercecon Łódź pokonał bez straty seta E.LECLERC MOYA Radomkę Radom. Łódzkie Wiewióry oraz podopieczne Riccardo Marchesiego spotkają się 24 kwietnia w Radomiu, żeby rozstrzygnąć sprawę 3. miejsca w żeńskiej ekstraklasie.

Najlepiej punktujące zawodniczki: Katarzyna Zaroślińska-Król – 17 punktów (14/31, 45% skuteczności, 35% efektywności, ratio punktowe: +11, 3 bloki punktowe), Bruna Honorio Marques – 17 punktów (16/41, 39% skuteczności, 22% efektywności, ratio punktowe: +8, 1 bloki punktowe)

Skuteczność w ataku: 43% do 31% dla ŁKS-u Commercecon Łódź

Skuteczność w przyjęciu: 51% do 56% dla E.LECLERC MOYA Radomki Radom

Asy serwisowe: 3 do 2 dla ŁKS-u Commercecon Łódź

Bloki punktowe: 12 do 7 dla ŁKS-u Commercecon Łódź

ŁKS Commercecon Łódź 3-0 E.LECLERC MOYA Radomka Radom (25-23, 25-19, 25-17)

MVP: Katarzyna Zaroślińska-Król

Stan rywalizacji: 2-2

ŁKS Commercecon Łódź: Britt Bongaerts (3), Katarzyna Zaroślińska-Król (17), Aleksandra Wójcik (3), Katarina Lazovic (15), Nadja Ninkovic (11), Klaudia Alagierska (8), Magdalena Saad (libero) oraz Anna Kalandadze (1), Joanna Pacak

E.LECLERC MOYA Radomka Radom: Katarzyna Skorupa (2), Bruna Honorio Marques (17), Ana Bjelica (4), Samara Rodrigues de Almeida (10), Justyna Łukasik (5), Kornelia Moskwa (3), Agata Witkowska (libero) oraz Julia Twardowska (2), Renata Biała, Izabela Bałucka