W ostatni dzień maja rozpoczynają się rozgrywki Ligi Narodów w siatkówce mężczyzn. Mistrzów Świata przywita publiczność w katowickim Spodku, gdzie rywalami „Biało-czerwonych” będą kolejno Australia, Stany Zjednoczone oraz Brazylia.

Nie ma co ukrywać — dla Vitala Heynena rozgrywki Ligi Narodów będą poligonem doświadczalnym, w którym da szansę wielu zawodnikom. Można być zatem pewnym sytuacji sprzed roku, gdy selekcjoner naszej kadry na każdy kolejny turniej powoływał inny skład. Tak na dobrą sprawę dla reprezentacji to impreza numer trzy na liście priorytetów. Bez dwóch zdań najważniejsze będą kwalifikacje do Igrzysk, potem Mistrzostwa Europy, a Liga Narodów plasuje się tylko przed nic nieznaczącym Pucharem Świata.

To, że będziemy świadkami wielu rotacji, nie oznacza, że Polakom nie będzie zależało na wygranych. Wszak przed rokiem „Biało-czerwonej” drużynie udało się wejść do turnieju finałowego. Teraz ten odbędzie się dość daleko, bo za oceanem w Stanach Zjednoczonych, ale jeżeli — w dużej mierze— nowe twarze reprezentacji wywalczą sobie udział w finałach, to oczywiście nie pojadą tam po to, by jedynie „odhaczyć” turniej.

Ligę Narodów czas zacząć!

Turniej rozpoczniemy z wysokiego C. Już podczas pierwszego weekendu do Katowic zawitają dwie siatkarskie potęgi. Mowa tutaj o reprezentacjach USA oraz Brazylii. Przypomnijmy sobie zeszłoroczne Mistrzostwa świata i to, z kim w ostatnich dwóch meczach mierzyli się nasi siatkarze. Stany Zjednoczone były o krok by nas wyeliminować, a ekipa z Ameryki Południowej to przecież wicemistrz globu! Nie ma więc co się oszukiwać — już na samym początku poprzeczka będzie zawieszona dość wysoko.

Oprócz tego do Katowic zawitają Australijczycy. Reprezentację poprowadzi doskonale znany Polakom Mark Lebedew. Warto pamiętać, że ten szkoleniowiec jeszcze kilka tygodni temu był o kilka punktów od tego, by znaleźć się w finale Plus Ligi z Wartą Zawiercie.  Ostatecznie jednak uległ ZAKSIE, a potem w rywalizacji o brąz musiał uznać wyższość Jastrzębskiego Węgla. Tak czy owak osiągnął historyczny, a zarazem sensacyjny, wynik z Zawiercianami. Mamy nadzieję, że podczas najbliższego weekendu o podobne niespodzianki pokusi się tylko w sobotę i niedzielę, a piątkowe spotkanie z Polską nie przyniesie nam zaskakujących scenariuszy.

Terminarz turnieju w Krakowie:

31. Maja:
Godz. 17.30 Brazylia – USA
Godz. 20.30 Polska – Australia

1. Czerwca:
Godz. 14.00 Brazylia – Australia
Godz. 17.00 Polska – USA

2. Czerwca:
Godz. 14.00 USA – Australia
Godz. 17.00 Polska – Brazylia

Autor: Bartek Płonka

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.