Kat (Polska, 1976)

Dokument o Hubercie Wagnerze, wielkiej postaci polskiej siatkówki. Film jest biografią wielkiego trenera polskiej reprezentacji. Charakteryzuje się subiektywnością i stronniczością. Polska reprezentacja jest przedstawiona tylko i wyłącznie z punktu widzenia Huberta Wagnera, jednak koniec końców wiemy, że jego drastyczne decyzje personalne w drużynie oraz rygorystyczne techniki treningu były właściwymi, gdyż przyniosły wymarzone złoto olimpijskie. Ekranizacja pokazuje kibicowi spojrzenie w przeszłość pokazujące jak wiele zmieniło się w tej dyscyplinie sportu, zwłaszcza od strony medialnej.

Nad życie (Polska, 2012)

Główną bohaterką jest Agata Mróz. Film ten powinien być obowiązkową pozycją dla każdego kibica polskiej siatkówki. Historia polskiej siatkarki porusza dość mocno. Sam film jednak sprawia wrażenie pewnych niedociągnięć. Z pewnością wywołuje wiele emocji, tych pozytywnych i negatywnych, jak przykładowo wzruszenie. Po obejrzeniu na pewno nie zostaniesz obojętny wobec tej całej historii. Warto go zobaczyć, by ujrzeć z czym musiała się zmierzyć Agata Mróz.

Farfalle (Włochy, 1997)

Akcja filmu toczy się w kręgach młodzieży. Opowiada o historii pewnej włoskiej nastolatki, Sandry, bardzo pochłoniętej siatkówką, którą stawia zawsze na pierwszym planie oraz swoim chłopakiem. O nauce nawet nie chce myśleć. Rodzice posyłają ją do szkoły katolickiej, gdzie nie ma możliwości rozwijania tego sportu. W szkole poznaje niepełnosprawnego Marco, który okazuje się byłym reprezentantem Włoch i prosi go, by został trenerem nowo powstałej szkolnej drużyny siatkarskiej, którą Sandra nazwała Farfalle (Motyle).

Spike Team (Włochy, 2010)

Jest to jedyna kreskówka i serial jednocześnie. Autorem serii jest dawna gwiazda włoskiej siatkówki Andrea Lucchetta. Pojawia się on nawet w oryginalnej wersji dubbingowej. Serial był emitowany w polskiej telewizji, zatem jest on dostępny również w polskiej wersji dubbingowej. Kreskówka opowiada o grupie dziewczyn z College’u Spikersfield, które stanąć muszą przed wielkim wyzwaniem. Aby ocalić swoją uczelnię przed buldożerami Madame Amali muszą wygrać turniej siatkarski.

ZOBACZ TAKŻE: Sport na ekranie – piłka nożna #1

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.