Piłka meczowa UEFA Euro 2020
Piłka meczowa UEFA Euro 2020 / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Ik ben groot

Koniec stycznia, ale za to początek dalszej części serii „Sport na ekranie” poświęconej propozycjom filmowych związanych ze wszystkimi dyscyplinami sportu. Ponownie „na ekranie” pojawią się ekranizacje skierowane do wszystkich fanów futbolu.

Święta wojna (Polska, 1965)

Film co prawda „starej daty”, ale z bardzo ciekawym wątkiem. Poza atmosferą sportową zawiera też w sobie elementy dobrej komedii. Akcja toczy się na Śląsku, gdzie kibice drużyn piłkarskich – „Naprzód” i „Sparty” za wszelką cenę chcą pomóc swoim klubom w zwycięstwie w prestiżowym meczu. Nie ma nikogo w mieście, kto by nie uczestniczył w tej rywalizacji niezależnie od wykonywanego zawodu. Sympatycy „Naprzód” są na tyle zdesperowani, by wygrać, że wynajmują pewną dziewczynę, która ma uwieść głównego zawodnika „Sparty” i uniemożliwić jego występ w meczu. Jednak plan wymyka się spod kontroli…

Skrzydlate świnie (Polska, 2012)

Długo czaiłam się na ten film, by go w końcu obejrzeć i się udało! Akcja toczy się w niewielkim miasteczku w okolicach PoznaniaGrodzisku Wielkopolskim. Ekranizacja opowiada o grupie przyjaciół, których zjednoczył futbol, a szczególnie aktywne kibicowanie. Główny bohater Oskar Nowicki (Paweł Małaszyński) został ojcem, lecz nie był przy porodzie ze względu na obecność na meczu. Partnerka daje mu ultimatum, żeby zaczął poważniej traktować rodzinę, inaczej ich drogi się rozejdą. W tym momencie w życiu całej paczki przyjaciół zaczyna się wszystko komplikować

Zwycięski gol (Wielka Brytania, 2000)

Wielka walka o Puchar Szkocji. Trener szkockiej drugoligowej drużyny piłkarskiej – Gordon McLeod od dłuższego czasu naciskany jest przez właściciela zespołu (Amerykanina), by zdobywał coraz to większe osiągnięcia. Pewnego dnia, do klubu dołącza była gwiazda Celticu Glasgow – jednocześnie były zięć trenera. Wszystko po to, by poprawić sytuację finansową i stanąć do walki z przeniesieniem drużyny z dala od miasta, w którym gra od blisko wieku.

Żółta kartka (Zimbabwe, 2000)

W tym filmie tytułowa żółtka kartka odnosi się nie tylko do sytuacji dziejących się na boisku meczowych, ale również do całego życia. Głównym bohaterem jest 17-letni Tiyane Tumba – świetny zawodnik z wielką przyszłością piłkarską. Jednak mimo tak młodego wieku, musi się zmierzyć z sytuacją bliską środowiska dorosłych. Zostaje ojcem i jest zmuszony, do porzucenia swoich marzeń. Celem ekranizacji jest ukazanie historii tego młodego człowieka od strony sportowej, jak i od strony codziennego życia. Żółta kartka ma być ostrzeżeniem w każdej sytuacji.

ZOBACZ TAKŻE: Sport na ekranie #11 – podsumowanie roku 2020!

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.