Norweg, Halvor Egner Granerud zwyciężył w sobotnim konkursie Pucharu Świata w Willingen. Na podium znalazł się jeszcze Słoweniec, Anze Lanisek i wracający do dobrej formy, Dawid Kubacki.

Już po pierwszej serii znaliśmy skład podium. Prowadził Halvor Egner Granerud, który jako jedyny skacząc z 8. belki uzyskał 149,5 metra. 5.7 punktu tracił Lanisek. Słoweniec ruszając z jednej belki wyżej skoczył najdalej – 150 metrów. Trzeci był najlepszy z Polaków – Dawid Kubacki. „Mustaf” uzyskał 147 metrów i tracił do Laniska 7.2 punktu. Już ponad 20 punktów do lidera tracił czwarty po pierwszej serii Stefan Kraft (138 m). Zawodnicy zajmujący miejsca 5-12: Geiger, Bresadola, Raimund, Wellinger, Kobayashi, Jelar, Żyła, Forfang mieścili się w granicach 3,6 punktu. Żyła uzyskał 138 metrów. Do finału awansowali wszyscy biało-czerwoni. 17. miejsce zajmował Aleksander Zniszczoł (139,5 m), 21. pozycję na półmetku wywalczył Paweł Wąsek (132 m), dopiero 26. lokatę uzyskał Kamil Stoch (127 m). Wcześniej w kwalifikacjach odpadł Jakub Wolny.

W serii finałowej Granerud dopełnił formalności skacząc 138 metrów i ostatecznie wygrał po raz ósmy w tym sezonie, a trzeci z rzędu. Lanisek uzyskał również 138 metrów i stracił do zwycięzcy 2.7 punktu. Na trzecim miejscu znalazł się Dawid Kubacki, który wrócił na podium po czterech konkursach przerwy. Na czwartą pozycję wdarł się Piotr Żyła, który poleciał na 138 metry i zdecydowanie awansował w drugiej serii. Za wiślaninem z niewielką stratą znaleźli się Geiger i Kobayashi. Czołową dziesiątkę uzupełnili Forfang, Kraft, Raimund i Wellinger. Pozostali reprezentanci Polski ukończyli zawody w trzeciej dziesiątce. Paweł Wąsek uzyskał w serii finałowej 122 metry i zajął 22. pozycję, Trzy lokaty niżej uplasował się Kamil Stoch, po finałowej próbie na odległość 127 metrów. Na 27. miejsce spadł Aleksander Zniszczoł, który w drugiej próbie uzyskał 119. metrów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Halvor Egner Granerud z przewagą 152 punktów nad Dawidem Kubackim. Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek. W Pucharze Narodów na czele znajdują się Austriacy przed Norwegami i Polakami.

Wcześniej odbyły się zawody kobiet, w których triumfowała reprezentantka gospodarzy – Kathrina Althaus. Drugie miejsce zajęła Słowenka, Ema Klinec a trzecie Japonka, Sara Takanashi.

W niedzielę również konkurs kobiet i mężczyzn. Panie rozpoczną pierwszą serię o 11:45, panowie o 16:00, półtorej godziny wcześniej zaplanowane są kwalifikacje. Niestety pogoda ma przypominać tę piątkową.