2 gole strzelone wystarczyły Anglii do zajęcia pierwszego miejsca. Jednak to nie ofensywa, a defensywa zapewniła Wyspiarzom sukces. Synowie Albionu, obok Włoch, są jedyną reprezentacją z czystym kontem po komplecie rozegranych spotkań.

Gra Anglików w fazie grupowej nie powalała. Na początek wygrana z Chorwacją. Spokojne 1-0. Można by rzec, że zwycięstwo odniesione zostało w trybie „eko”. Anglicy nie szarżowali. Zamiast tego kontrolowali przebieg wydarzeń i z pewnością zachowali sporo sił na dalszą fazę turnieju.

Następnie przyszedł czas na mecz ze Szkocją. Najsłabszy zespół grupy D okazał się dla zawodników z Wysp największym wyzwaniem. Szkoci, dowodzeni przez Steve’a Clarke’a, zagrali naprawdę znakomite zawody. Od zwycięstwa dzieliło ich niewiele.

Wtorkowy mecz z Czechami miał podobny przebieg do tego z Chorwacją. Anglicy po strzelonej bramce wyraźnie spuścili z tonu i nie forsowali tempa. Zrezygnowani Czesi nie byli w stanie zagrozić bramce Jordana Pickforda. Ostatecznie mecz zakończył się wygraną Anglików 1-0. Jako jedyny do bramki trafił Raheem Sterling.

Podopieczni Garetha Southgate’a awansowali więc do fazy pucharowej z dorobkiem 7. oczek. Ich gra, choć nie powalała, to była niezwykle skuteczna. Jednak w konfrontacji z mocniejszymi rywalami może to nie wystarczyć. Szczególnie, że w 1/8 finału Synowie Albionu mogą trafić na niezwykle mocnego przeciwnika. Ich rywalem będzie drugi zespół grupy F (Francja, Niemcy, Portugalia lub Węgry).

Jeśli kwękamy – jak lubi mawiać Marcin Żewłakow – na grę Anglików, to co dopiero mamy powiedzieć o postawie Chorwatów. Piłkarze Zlatko Dalicia dzięki wygranej 3-1 ze Szkocją wychodzą z grupy z drugiego miejsca, jednak ich gra była całkowitym przeciwieństwem tego, czego byliśmy świadkami podczas Mundialu w 2018 roku.

Chorwaci spisywali się fatalnie, jednak lepszy bilans bramkowy pozwolił im na ostatniej mecie wyprzedzić Czechów, którzy mogą czuć wyraźne rozczarowanie.

Czechy 0-1 Anglia

Bramka: Raheem Sterling (12’)

Chorwacja 3-1 Szkocja

Bramki: Vlasic (17’), Modric (62’), Perisic (77’) – McGregor (42’)

Tabela grupy D

1. Anglia (7 punktów, bilans goli 2-0)

2. Chorwacja (4 punkty, bilans goli 4-3)

3.Czechy (4 punkty, bilans goli 3-2)

4. Szkocja (1 punkt, bilans goli 1-5)

Autor: Patryk Stysiński

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.