Speedrower (ang. Cycle Speedway) – sport kolarski rozgrywany na zasadach żużla. W praktyce wygląda to następująco, w biegu udział bierze 4 zawodników, pokonują oni 4 okrążenia. Swój początek ma w latach 40-tych XX wieku w Anglii, gdzie młodzi chłopcy ścigali się rowerami wokół… kraterów po wybuchach bomb. Rowery, na których rywalizują zawodnicy pozbawione są hamulców i przerzutek.

Obecnie Polska stanowi światową potęgę speedrowera, w walce o Drużynowe Mistrzostwo Polski w CS Superlidze rywalizuje 9 drużyn.

Dużym i ważnym krokiem dla speedrowera w Kaszczorku był zorganizowany 3 czerwca 2017 roku piknik „Sport i Biesiada na Wygodzie”. W jego ramach doszło do amatorskiego turnieju speedrowera, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Zawody padły łupem Arkadiusza Ząbika.

Jako projekt do budżetu obywatelskiego na rok 2020 zgłoszono budowę toru do speedrowera w Kaszczorku. Inicjatywa o symbolu K0077 wygrała w osiedlowym głosowaniu, pod obiekt przeznaczono teren przy ulicy Skierki. Na początku czerwca poznaliśmy wyniki przetargu, który wygrała firma Nalikowski z Torunia. Cena budowy obiektu wyniosła 104 000 zł.

Budowa toru ruszyła na początku lipca, a obiekt został przekazany do użytku 27 sierpnia 2020. Pierwszy trening na owalu odbył się 1 września 2020.

W grudniu 2019 roku postanowiono zgłosić nową drużynę do rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski – Drwęcę Kaszczorek. Pomysł ma swoją genezę w dużej ilości zawodników w TSŻ-cie Toruń oraz faktu, iż wkrótce w grodzie Kopernika powstać miał nowy tor. Tym samym w zmaganiach CS Superligi pojawiła się nowa ekipa, będąca formalnie rezerwami TSŻ-u. Za symbol Drwęcy przyjęto znanego z legendy Wodnika Kaszczorka, żyjącego u ujścia rzeki do Wisły. Autorem herbu klubu jest Artur Pisarek.

Pierwszymi zawodnikami Drwęcy zgłoszonymi do jazdy byli rodowici mieszkańcy Kaszczorka: Arkadiusz Ząbik, Mirosław Krogolewski, Rafał Kmieć i Oskar Krogolewski. Premierowym transferem klubu z zewnątrz była legenda speedrowera w Zielonej Górze – Paweł Kokot. Kolejni zawodnicy byli wypożyczeni z TSŻ-u i byli prezentowani jako „Nasi Piraci”.

21 czerwca 2020 Drwęca zadebiutowała w najwyższej klasie rozgrywkowej meczem z Lwami Avia Częstochowa, 16 sierpnia „Wodnicy” wygrali pierwsze spotkanie w CS Superlidze. Ich rywalem wtedy była PKS Victoria Poczesna. Drwęca swój priemerowy sezon zakończyła na 8. miejscu w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

 

UDOSTĘPNIJ
Kamil Michalec
Interesuje się lekkoatletyką od ósmego roku życia. Biegam od 10 roku życia. Na koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Kocham rywalizację wśród zawodników i fair play na zawodach. Pasjonat Lekkoatletyki do końca życia. Dziennikarz sportowy w tematyce lekkoatletycznej. Pracujący też w radio informacyjnym.