DFB Beachsoccer Cup 2014
DFB Beachsoccer Cup 2014 / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Olaf Kosinsky

Gospodarze Superfinału Europejskiej Ligi Beach Soccera 2021 nie mieli sobie równych i w niedzielnym meczu o tytuł pokonali Białoruś 7:4. Polacy zajęli ósme miejsce.

Portugalia mistrzem po raz ósmy

Superfinał Europejskiej Ligi Beach Soccera 2021 przeszedł do historii. W turnieju, który trwał od 9 do 12 września w portugalskim Figueira da Foz, triumf odnieśli gospodarze. Piłkarze plażowi z Półwyspu Iberyjskiego w meczu o tytuł wygrali z Białorusią 7:4 i po raz ósmy, a trzeci z rzędu, zostali najlepszą europejską reprezentacją (2002, 2007, 2008, 2010, 2015, 2019, 2020, 2021).

Turniejowe podium uzupełnili Włosi, którzy w pojedynku o trzecie miejsce pokonali Hiszpanów 5:3. Decydująca była druga tercja, którą Italia wygrała 3:0. Piąta lokata przypadła Rosjanom. Świeżo upieczeni mistrzowie olimpijscy rozbili Szwajcarię 12:4. Na siódmej pozycji uplasowała się Ukraina. Ósme miejsce przypadło Polakom, którzy przegrali z naszymi wschodnimi sąsiadami 3:7.

Nieudany występ podopiecznych Wydmuszka

Niedzielne starcie rozpoczęło się jednak bardzo dobrze dla „Biało-Czerwonych”. Po niespełna 15 sekundach podopieczni Tomasza Wydmuszka prowadzili 1:0 po golu naszego kapitana – Daniela Barana. Jeszcze w pierwszej tercji rywale zdobyli wyrównującą bramkę, której autorem był Andrii Borsuk. W drugiej odsłonie Ukraińcy dołożyli trzy trafienia i odskoczyli na 4:1.

Katami Polski w przedostatnich 12 minutach ich występów podczas tegorocznej edycji EBSL okazali się Ihor Borsuk, Dmytro Voitenko i Yurii Shcherytsia. Ostatnią tercję meczu także wygrali Ukraińcy. Bramki dla naszych wschodnich sąsiadów zdobyli Maksym Voitok (dwie) i Shcherytsia. Podopiecznych Wydmuszka było stać tylko na dwa trafienia – Daniela Barana oraz Jakuba Bistuły.

Strzelecki nos Nikonorova i słaba skuteczność Polaków

Bohaterów niedzieli było natomiast dwóch. Na taki tytuł zasłużyli Rosjanin Boris Nikonorov, który w starciu ze Szwajcarią strzelił cztery bramki, a także Włoch Gabriele Gori, który takim samym wyczynem popisał się w pojedynku z Hiszpanią. Pierwszy z nich został również królem strzelców całego turnieju z 10 golami na koncie. Reprezentant Italii uzbierał tylko jednego mniej.

W 16 meczach Superfinału Europejskiej Ligi Beach Soccera 2021 padło łącznie 147 bramek. Najwięcej trafień – aż 16 – zanotowano w niedzielnym starciu Rosji ze Szwajcarią, zakończonym wynikiem 12:4 dla mistrzów olimpijskich. Dobrymi wynikami na pewno nie mogą popisać się reprezentanci Polski. Podopieczni Tomasza Wydmuszka przegrali wszystkie cztery spotkania, notując bilans bramkowy 8:22.

Mecz o 7. miejsce

Polska – Ukraina 3:7 (1:1, 0:3, 2:3)
Dla Polski: Baran 2, Bistuła
Dla Ukrainy: Shcherytsia 2, Voitok 2, Voitenko, Borsuk A., Borsuk I.

Mecz o 5. miejsce

Rosja – Szwajcaria 12:4 (5:1, 4:3, 3:0)
Dla Rosji: Nikonorov 4, Zemskov 2, Kotenev 2, Paporotnyi 2, Parkhomenko, Kryshanov N.
Dla Szwajcarii: Borer 2, Stankovic, Spacca

Mecz o 3. miejsce

Hiszpania – Włochy 3:5 (2:1, 0:3, 1:1)
Dla Hiszpanii: Antonio, Pablo Perez, Cintas
Dla Włoch: Gori 4, Marinai

Superfinał

Białoruś – Portugalia 4:7 (0:3, 0:2, 4:2)
Dla Białorusi: Ryabko, Piatrouski, Novikau, Chaikouski
Dla Portugalii: Leo Martins 2, Jordan 2, Lourenço A. 2, Pinhal R.